Petici za zachování mostu nad železničním přejezdem v ulici Pilínkovská mezi čtvrtěmi Doubím a Pilínkovem už začali sepisovat místní obyvatelé. Most je ve velmi špatném stavu a město Liberec jej chce brzy zbourat, protože nemá dost peněz na jeho opravu.
Jenže pro obyvatele představuje tento nadjezd nejen zkratku mezi oběma čtvrtěmi, ale také cestu do přírody a pro zaměstnance Densa, kteří bydlí v Doubí, i cestu do práce. Lidé z Doubí a Pilínkova se obávají toho, že budou po stržení mostu odříznuti od světa a že budou muset chodit několikakilometrovou oklikou.
„Přes most chodí maminky s dětmi, mateřské školky, jezdí tudy i cyklisté. Je to jediná možnost, jak se odsud dostat nejen do Pilínkova, ale i do lesa. Na most jsem si stoupla o uplynulém víkendu na dvě odpoledne, a za tu dobu jsem posbírala na petici pro zachování nadchodu 250 podpisů. Tolik lidí tudy šlo, někteří samozřejmě víckrát,“ uvedla za organizátory petice Dagmar Vízková z Doubí.
Lidé, kteří v obou čtvrtích bydlí, uznávají, že most nad železnicí je už hodně zchátralý. Byli by ovšem rádi, kdyby jim město Liberec místo tohoto mostu postavilo nějakou lávku, kdyby našlo nějakou náhradu. „Někteří lidé si zkracují cestu po trati, což budou asi dělat v případě, že most nad železnicí město zbourá. Jenomže tento úsek je velmi nebezpečný. V roce 2006 tu vlak srazil malou holčičku,“ podotkla za Osadní výbor Pilínkova Helena Čeřovská.
Dosud se pod petici za zachování mostu podepsalo kolem 300 lidí. Zdejší obyvatelé se na začátku příštího týdne chtějí sejít s úředníky magistrátu, aby se dozvěděli, jestli o most skutečně přijdou a kdy.
Na opravu město nemá peníze
Vedení města má ovšem na problém kolem nadjezdu jiný názor. „Most je ve velmi špatném stavu, vloni jsme jej nechali prověřit. Kdybychom chtěli tento nadchod zachovat, stála by jeho modernizace až desítky milionů korun. Pokud by měl odpovídat všem předpisům a normám,“ zdůraznil náměstek primátora Milan Šír (ČSSD). „Město na takovou rekonstrukci peníze nemá. Současně neuvažujeme ani o tom, že bychom obyvatelům Doubí a Pilínkova postavili na tomto místě nějakou náhradní lávku,“ doplnil.
Přes most jezdí jediný motorista – majitel blízkého domku. Vedení města už vyjednalo se společností Denso v průmyslové zóně, že se bude tento starousedlík domů dopravovat přes areál Densa. „Dnes tento most pozbyl významu. Podle našich zjištění přes něj mnoho lidí nechodí. Navíc do žádné přírody nevede, vede pouze k průmyslové zóně,“ upozornil náměstek Šír.
Rozdílně situaci vidí zastupitelka za KSČM Dana Lysáková. „Jestliže místní obyvatelé tento nadjezd potřebují, mělo by vedení města k tomu přihlížet. Chápu, že Liberec na opravu mostu peníze nemá, ale možná se mohly ušetřit jinde, na mnohem zbytečnějších projektech, například na výtvarných plastikách na ulici, které lidé tolik ke svému životu nepotřebují,“ podotkla Dana Lysáková.
Doubští a pilínkovští obyvatelé chtějí o dalších svých krocích rozhodnout podle toho, jak jednání s městem dopadne.