„Český ráj je zejména o víkendech a prázdninách velmi navštěvovanou turistikou oblastí. Všem, kteří si chtějí skutečně vychutnat jeho krásu, doporučuji vydat se na výlet ve všední dny. Některé výlety se díky prodlužujícím se dnům dají zvládnout i odpoledne po práci a výletníků potkáte minimálně,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu Libereckého kraje.

Čarodějnický rej v Centru Kašpar.
Čarodějnice se slétly do Centra Kašpar. Na děti čekaly dílničky i vuřty

Nachází se zde turisty oblíbená Zlatá stezka Českého ráje, která spojuje Kozákov a Malou Skálu. Nově je na této trase možné navštívit rozhlednu Hamštejn. Jedná se o velice unikátní stavbu, která svým vzhledem připomíná raketu. Měří 25 metrů a pro jedinečné výhledy musí turisti absolvovat 121 schodů. Dokonce už stihla získat ocenění ankety Klub přátel rozhleden – Rozhledna roku 2023.

Zlatá stezka Českého ráje je však mnohem rozsáhlejší. Celá trasa je dlouhá celkem 118 kilometrů a nabízí mnoho různých památek a přírodních zajímavostí.

Začátek stezky se nachází v Jičíně odkud turisté kráčejí po červené turistické značce. Ta je nejprve zavede ven z města na vrch Tábor, který měří necelých 7 metrů a je zde možnost navštívit Tichánkovu rozhlednu s penziónem a restaurací.

Sofie Krajčovičová, 21. dubna 2024, 3140 g, Varnsdorf.
Podívejte se na miminka narozená v Libereckém kraji v 17. týdnu roku 2024

Dále trasa pokračuje přes malebnou vísku Košov, zde je možné na chvíli z trasy zajít a zdolat Smetanovu vyhlídku. Ta nabízí jedinečné výhledy na Kozákov, kam trasa dále pokračuje. Právě Kozákov je nejvyšší bod na trase Zlaté stezky. Odtud červená turistická značka vede přes Hamštejnský hřeben a dále přes vesnice Koberovy a Besedice.

Monkey Boom Hall: Treasure In The Temple
FOTO: Mejdan do ranních hodin v Liberci, to byla akce Monkey Boom Hall

Cesta se zas stává dobrodružnější po opuštění Besedic směrem na Malou Skálou. Tato část trasy totiž vede skrz Besedické skály.

Malá Skála je jedno z hlavních středisek Českého ráje. Turisté zde mají spoustu možností k občerstvení a doplnění tekutin. Jde o strategicky výhodně položené místo na trase vzhledem k tomu, že odsud na turisty dále po červené čeká prudký výšlap k hradu Frýdštejn.

Ilustrační foto.
VIDEO: Hejnice informují o dopravních omezeních. Opravy uzavřou hlavní tah

Z Frýdštejnu se jde dál směr Záborčí, kde je nádherný trailový úsek lesem mezi skalami. Odtud cesta pokračuje přes Dolánky a Hrubý Rohozec do Turnova. Další rozhlednou na trase je Hlavatice, která se nachází za Turnovem. Od Hlavatice trasa po červené pokračuje k hradu Valdštejn a do nitra Hruboskalska.

Z Hrubé Skály se pokračuje do Věžického údolí a dál přes Tachov až pod hrad Trosky. Trasa dále vede obcí Nebákov, tato obec a přilehlé okolí jsou významné tím, že jsou často vyhledávanou lokalitou pro filmaře.

Další vískou na trase jsou Libošovice, odkud trasa míří až k hradu Kost. Z hradu cesta pokračuje lesem k Příhrazským skalám. Odtud červené značení zavede turisty přes Drábské světničky k zřícenině hradu Valečov.

Dále už červená pokračuje do cílové rovinky přes Mnichovo Hradiště, Maníkovice, Novou Ves, Malou Bělou, Bakov nad Jizerou a Josefův důl až do Mladé Boleslavi. Na tomto posledním úseku je zajímavé, že od Mnichova Hradiště se Zlatá stezka Českého ráje pojí s jednou z tras Svatojakubské cesty. Turisti zde proto narazí na znak v podobě mušle hřebenatky.

Rekonstrukce školy v Hrádku nad Nisou.
Rekonstrukce školy v Hrádku nad Nisou odstartuje v září

Pro méně zdatné turisty je vhodná čtyřkilometrová procházka Riegrovou stezkou. Jedná se o naučnou trasu skrz romantické údolí Jizery a skalnatým kaňonem. Také tato trasa o čtyřech kilometrech může nabídnout spoustu dobrodružství. Výletnici musí absolvovat tunely a 77 metrů dlouhou visutou lávku, která je šest metrů nad řekou.

A pokud někdo míří do Českého ráje kvůli horolezectví, bohatě mu postačí navštívit Prachovské skály. Jedná se o skalnaté vrcholky, které nabízí dobrodružství jak pro lezce, tak pro turisty. Během trasy se výletníkům naskytne k vidění jedinečné zákoutí skal, ale taky mnohdy hluboké rokle.

Mohlo by vás zajímat: Obnova baziliky v Jablonném odhalila tajemství. Na 1. máje se otevírá veřejnosti

Zdroj: Jiří Louda