VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Český Macron se jmenuje Marek Hilšer

Liberec - V Liberci se představil první prezidentský kandidát. Teprve jednačtyřicetiletý lékař, chomutovský rodák Marek Hilšer. Podobně jako jeho francouzský kolega je pro udržení jednotné, ale nebyrokratické Evropy, jen díky které je starý kontinent schopen čelit diktátu mocností i nebezpečí terorismu.

10.5.2017 1
SDÍLEJ:

Nejmladší z prezidentských kandidátů, teprve jednačtyřicetiletý lékař a občanský aktivista, VŠ pedagog Marek HilšerFoto: Deník / Švecová Jana

Do politiky se přes svůj zdánlivě nízký věk nevydává jako nezkušený idealista. Jednačtyřicetiletý lékař, o dva roky starší než nový francouzský prezident E. Macron, se o politiku zajímal už jako student. Protestoval proti některým návrhům vlády, které se týkaly privatizace zdravotnictví či vysokoškolského zákona a nakonec byly z jednání staženy. Naposledy se angažoval proti obsazení části Ukrajiny Ruskem.

Chomutovský rodák se nejprve rozhodl pro studium politologie a mezinárodních vztahů. „Když jsem chodil na stáže do Parlamentu, velmi brzy jsem přišel o iluze. A i když jsem politiku, vždycky vnímal jako službu obci, říkal jsem si, že je dobré umět i nějaké užitečné řemeslo,“ říká o motivaci, proč se po studia politických věd a zkušenosti námezdního dělníka vrhl na medicínu.

NÁVRAT DO POLITIKY

Věnuje se výzkumu mozkových nádorů, před veřejným děním ovšem nezavírá oči. Zlom přišel s událostmi na Ukrajině, po anexi Krymu. „Po událostech na Majdanu jsem si myslel, že by se naše země měla k okupaci, která mi silně připomínal rok 1968, nějak vymezit. Místo toho se v televizi začali objevovat lidé, kteří by se ještě před pár lety vůbec nedostali vůbec ke slovu. Tehdy jsem si řekl, že je potřeba se do politiky vrátit. Když se vám něco nelíbí, musíte vstát a říct. I dobrý člověk může pomáhat zlu, pokud mlčí.“

PRAVOMOCI PREZIDENTA

Jasno má i v otázce, proč se uchází o funkci, která nemá žádné důležité pravomoci. „Nemá sice pravomoci, ale má silné slovo. Může otevírat některá témata, o nichž se pak ve společnosti vedou diskuze,“ vysvětluje. Témata, o kterých by chtěl diskutovat v prvé řadě on sám, jsou jednoznačná – prestiž učitelů a zdravotnictví.

„Zvýšit prestiž učitelů je pro nás zásadní. Rád bych, abychom se zase stali zemí, kde se věci vymýšlejí! Aby chytré mozky neodcházely, ale naopak, aby k nám z celého světa přicházely,“ říká. „Začít se musí už na základkách, tam je hlavně potřeba víc mužů,“ dodává.

A nejen to, je třeba zlepšit podmínky pro vzdělané lidi. Dobře ví, o čem mluví. Sám totiž vyučuje na 1. lékařské fakultě, a když se studentů při promoci ptá, kam se chystají, většina bez obalu řekne: do zahraničí.

NEMOCNICE PRO LIDI, NE PRO POLITIKY

S tím souvisí i druhé zásadní téma, o kterém by rád vedl diskuzi. A sice zdravotnictví. „Jako lékař mám o něj velké obavy. Nejsou sestry, na malých městech ubývají dětští a praktičtí lékaři. Téma není pro politiky moc populární, ale o lidi by se mělo pečovat. A jaká je úroveň péče, si člověk uvědomí, až když to sám potřebuje. To si lidé ve velkých městech ani neuvědomují. Ale znám malé špitály, kde je v noci na sto pacientů jeden doktor a dvě sestry.

Nebo na LDN. Pacienti se nepolohují, protože nejsou lidi. Zdravotnictví přeci nemůže být jen dojnou krávou, což si bohužel některé strany moc dobře uvědomují,“ rozčiluje se.

Během debaty se nemohl vyhnout ani tématu uprchlíků, které přináší body extrémně pravicovým či populistickým politikům. Francie se svou Le Penovou je toho příkladem. „Samozřejmě, že když se sem valili po tisících, měl jsem obavy, protože nebezpečí jejich radikalizace tu opravdu je. A rozhodně to není jednoduché. Kdo jim dá práci? Kdo je naučí řeč? Na druhou stranu, když někomu padají na hlavu bomby, musíme pomoci. Jak? Evropa by se měla víc snažit snížit jejich utrpení tím, že se bude víc snažit pomáhat v místech konfliktu. A zejména bojovat proti převaděčským gangům, které hlavně ekonomickým uprchlíkům naslibují vše možné.“

CZEXIT BY BYLASEBEVRAŽDA

I proto musí podle něj Evropa držet pohromadě. „Takový Czexit bych viděl jako politickou sebevraždu. To ovšem neznamená, že schvaluji obrovskou byrokracii Bruselu,“ říká Hilšer. Zachovat Evropu jako celek je podle něj zásadní i z pohledu bezpečnosti. „Zatím tu máme svobodu, ale jeden nikdy neví,“ neskrývá obavy.

Na přetřes přišel i věk prezidentského kandidáta. „Myslíte si, že máte na svůj věk dostatek zkušeností?“ ptá se Hilšera asi sedmdesátiletá dáma. „Víte, v téhle zemi je mnoho zkušených a velmi moudrých lidí, kteří by podle mne měli prezidenta dělat, ale právě ti o to bohužel nestojí.

Ale proč nemít mladého prezidenta, který udává směr, ale zároveň si z tohoto okruhu moudrých a zkušených lidí vybere dobré poradce? Kromě toho si myslím, že by do veřejného života měla začít mluvit generace padesátníků, čtyřicátníků i třicátníků. Ale takových, kteří nejsou spojeni s politikou 90. let, která lidi tolik zklamala,“ dodává. Že by mohl jít o model skutečně akceptovatelný i pro střední a mladou generaci, dokládají i slova jedné přítomné studentky: „Chceme mít nějakou vizi pro budoucnost této země. Zatím jsem měla pocit, že naši prezidenti byli jen samí staří, šedí pánové,“ řekla.

HILŠER A ZEMAN

Marek Hilšer se na sociálních sítích či médiích netají ani svou kritikou politické kultury a chování prezidenta Zemana, které považuje za ostudné. "Politické hry posledních dní potvrzují hlubokou krizi naší politické kultury. Místo toho, aby se politici zabývali řešením důležitých problémů této země a pracovali ve prospěch občanů, utápí se ve vzájemných předvolebních bojích. Je velmi znepokojující, jakou úlohu v této situaci sehrává prezident, který na místo hledání kompromisu a zklidnění situace, dává ostentativně najevo, že nebude dodržovat Ústavu. Z lidského hlediska lze pochopit jeho osobní averzi k premiérovi, ale je nepřípustné, aby své zájmy a osobní pohnutky povyšoval nad respekt k Ústavě, ke kterému se občanům zavázal v prezidentském slibu. Je tragédií této země, že se prezident nedokázal povznést nad ubohé politikaření v podhradí a sám se stal jeho součástí. V tomto ohledu před zraky občanů selhal nejen jako politik, ale především jako státník," uvedl pro Deník.

MUDR. MAREK HILŠER. Narodil se v roce 1976 v Chomutově. Absolvoval studium mezinárodních vztahů a politologie na UK, poté odjel do USA, kde se živil například jako kopáč nebo instalatér. Po návratu vystudoval lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Od roku 2007 působí v Ústavu biochemie a experimentální onkologie jako pedagog a vědecký pracovník, kde se věnuje výzkumu zhoubných nádorů mozku. V rámci studia mezinárodních vztahů absolvoval stáž v zahraničním výboru Poslanecké sněmovny ČR. V rámci humanitární organizace ADRA pomáhal v Keni. V Liberci se představil jako první z prezidentských kandidátů. Kampaň si hradí ze svého a ze sbírky, kterou organizují jeho přátelé v rámci kampaně Dobrý prezident. „Je důležité, aby se do politiky dostali i lidé bez vysokého konta,“ říká.

Prezident Kennedy, královna Alžběta i Karel IV. byli „příliš“ mladí

Když byl John Fitzgerald Kennedy zvolen do čela světové mocnosti, bylo mu 44 let. Ještě o dva roky mladší byl další, v pořadí 26. prezident USA, Theodore Roosevelt, kterému bylo v době jeho nástupu do funkce v roce 1901 jen 42 let.

V roce 2007 se vůbec nejmladším prezidentem světa stal třicetiletý Ramzan Kadyrov v Čečensku. Mladého prezidenta mají také na Islandu. Profesor dějin na Islandské univerzitě byl do funkce zvolen v roce 2016. Bylo mu 48 let.

Jen o tři roky starší byl po nástupu do funkce slovenského prezidenta tehdy jednapadesátiletý filantrop a podnikatel Andrej Kiska.
Pokud v neděli zvolí ve Francii favorizovaného Emmanuela Macrona, budou mít v čele nejmladšího prezidenta země. Bývalému burzovnímu makléři a proevropskému politikovi je 39 let.

Mnohem a mnohem mladší byli panovníci, kteří vládli světovým monarchiím. Když nastoupila na trůn ikona Spojeného království, britská královna Alžběta, bylo jí pouhých 26 let.

Také největší z českých, potažmo evropských panovníků, Karel IV, nebyl v době, kdy usedl na trůn, žádným starcem. Českým králem se stal v pouhých 30, na císaře Svaté říše římské byl korunován ve svých 39 letech. A zapomenout nesmíme ani na Alexandra Velikého, který dobyl a ovládal většinu tehdy známého světa. Když zemřel, bylo mu pouhých 32 let.

Tomáš Garrigue Masaryk
ve funkci od 14. 10 1918
68 let
Edvard Beneš
ve funkci od 18. 12. 1935
51 let
(znovu 1945- 1948)

Emil Hácha
ve funkci od 30. 11. 1938
66 let

Klement Gottwald
ve funkci od 14. 6. 1948
52 let

Antonín Zápotocký
ve funkci od 21. 3. 1953
69 let

Antonín Novotný
ve funkci od 19. 11. 1957
53 let

Ludvík Svoboda
ve funkci od 30. 3. 1968
73 let

Gustáv Husák
ve funkci od 29. 5. 1975
62 let

Václav Havel
ve funkci od 2. 2. 1993
57 let

Václav Klaus
7. 3. 2003
62 let

Miloš Zeman
ve funkci od 8. 3. 2013
69 let

Autor: Jana Švecová

10.5.2017 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 15 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků SKLADNÍK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Platný průkaz na VZV podmínkou, fyzická zdatnost, zaslat životopis e-mailem.. Pracoviště: Mocca, spol. s r.o.-001, Ruprechtická, č.p. 848, 460 01 Liberec 1. Informace: Hana Černošová, +420 733 619 839.

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 17 000 Kč

Pomocníci v kuchyni POMOCNÁ SÍLA DO KUCHYNĚ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: spolehlivost, flexibilita, ochota učit se, hlásit se předem telefonicky. Pracoviště: Cooltura group, s.r.o.-002, Sokolská, č.p. 518, 460 01 Liberec 1. Informace: Petr Matějka, +420 777 863 333.

Stavebnictví - Stavebnictví Instalatéři, potrubáři 30 000 Kč

Instalatéři, potrubáři, stavební zámečníci a stavební klempíři POTRUBÁŘ-PŘÍPRAVÁŘ-ZÁMEČNÍK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: montáže v zahraničí, hlásit se předem telefonicky. Pracoviště: Potrubex s.r.o., Vojanova, č.p. 141, 460 10 Liberec 10. Informace: Patrik Hoffman, +420 777 666 341.

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 50 000 Kč

Elektromechanici ELEKTRIKÁŘ - ELEKTROMONTÉR. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 50000 kč, mzda max. 80000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Co vás čeká?, - elektotechnické instalace plně automatických strojů (diagnostika + oprava), - kontroly zařízení, - elektronstalaci nových zařízení, - úpravy zařízení ve spolupráci s ostatními odděleními, - technická podpora za účelem udržení a zvýšení efektivity výroby, Jak si vás představujeme?, - SOU/SŠ vzdělání v oboru elektrikář/elektromechanik, - platné oprávnění dle vyhlášky č. 50/1978 Sb., min. §5, 1 rok praxe, - orientace v technické dokumentaci, - logické myšlení, pečlivost, důslednost, zodpovědnost za výsledek, - znalost AJ a NJ výhodou, Můžeme vám nabídnout:, - možnost profesního růstu, - 5 týdnů dovolené, - oběd zdarma/stravenky, - příjemné prostředí a sehraný kolektiv, - sportovní a kulturní aktivity, - firemní akce, vánoční večírek, - drobné dárky k příležitostem během roku, - vzdělávací akce, školení, - nástup možný ihned, Pokud máte o uvedenou pozici zájem, zašlete Váš strukturovaný životopis a krátký motivační dopis na mkr@manageer.com.. Pracoviště: Manageer europa s.r.o.-001, Rumjancevova, č.p. 65, 460 01 Liberec 1. Informace: Miroslav Krampl, +420 739 217 622.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Utkání volejbalistů Ústí proti Českým Budějovicím
22

Volejbalisté Ústí prohráli i doma, Liberec zažil obrovský šok

Generali play off hokejové Tipsport extraligy - 5. čtvrtfinále: Mountfield HK - Bílí Tygři Liberec.
26

Liberec otočil čtvrtfinálovou sérii s Hradcem, jedna výhra ho dělí od postupu

Města zhasnou, podpoří Hodinu Země. Ke kampani se může přidat každý

Liberecký kraj – Eiffelova věž, Koloseum, ale i dominanty České Lípy nebo Nového Boru v sobotu na 60 minut potemní. Připojí se tak k celosvětovému happeningu Hodina Země, který letos už podvanácté propojí obce, firmy i jednotlivce, jimž není lhostejná budoucnost naší planety. V Libereckém kraji kampaň podpoří také Svor a Železný Brod, ale i řada jednotlivců.

Jak jsme žili v Československu: Sbor dobrovolných hasičů z Raspenavy

Liberecko – Každý pátek přinášíme v tištěném vydání Deníku fotky, na kterých se s vámi podíváme do minulosti, do československé minulosti. Další díl naleznete v novinách už v pátek 23. března.

Čtenáři si musí udělat zásoby. Knihovna se o velikonočních svátcích uzavře

Liberec – Krajská vědecká knihovna v Liberci upozorňuje čtenáře, že bude mít v době velikonočních svátků zavřeno

Liberecké náměstí ožije stánkaři. V pátek začínají tradiční Velikonoční trhy

Liberec – Tradiční Velikonoční trhy proběhnou v Liberci v rozmezí 23. března až 1. dubna na náměstí Dr. E. Beneše, denně od 10.00 do 19.00 (v neděli 1. 4. do 17.00).

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT