Dominantou hřbitova v Českém Dubu je bezesporu vedle kostela Nejsvětější Trojice reprezentativní hrobka, kterou si nechala postavit rodina textilního magnáta Franze Schmitta. Mauzoleum pochází z let 187273 a vzniklo podle plánů vídeňského architekta Karla Tietze. Výstavbu měl na starosti tehdejší známý liberecký stavitel Gustav Sachers.

„Jde o kulturní památku, která nám před časem spadla do klína, respektive město ji získalo do svého vlastnictví. Momentálně řešíme, jak ji zachránit, protože z vlastních zdrojů na to nemáme prostředky. Studie na opravu hrobky už je hotová, ale na samotnou realizaci musíme sehnat peníze. To se zatím nepodařilo, ale pracujeme na tom," uvedl starosta Českého Dubu Jiří Miler.

close Nově vznikající pietní místo na českodubském hřbitově, jehož autorem je akademický malíř Jaroslav Dvořák. zoom_in

Schmittova rodina výrazně ovlivnila dění v Českém Dubu v 19. a na počátku 20. století. I pouhý pohled na sochami zdobenou majestátní hrobku se sochou zpodobňující Lásku dává tušit, že šlo o velmi významnou rodinu. Ostatky byly ukládány do krypty, jejich osud po roce 1945 je ale nejistý. Horní kaple je dnes prázdná. Kryptu dlouhodobě ohrožuje prosakující voda, poškozena je i fasáda i kamenické prvky.

„I když se peněz nedostává, snažíme se obecně hřbitov zvelebit. Na podzim slavnostně odkryjeme pietní místo, které je osově naproti hrobce. Jeho autorem je akademický malíř Jaroslav Dvořák, který nám ztvárnil i dubový kříž u komendy. Podobné místo u rozptylové loučky už dlouho chybělo. Slavnost bude počátkem září," dodal Miler.