Od prvního září skončí v Křižanech na Liberecku pošta tak, jak ji lidé dosud znali. O možnost poslat balík nebo dostat důchod však tamní obyvatelé nepřijdou. České poště se provoz poboček na malých obcích přestává vyplácet, pobočku proto převezme živnostnice a bude ji provozovat pod značkou Pošta Partner. Křižany to uvedly na svém webu.

Podobné zprávy budou lidé v malých obcích číst čím dál častěji. Pošta totiž plánuje do roku 2025 převést do systému Partner asi 2500 poboček. Aktuálně jich je něco přes 500.

Partnerské pošty se podle mluvčího Matyáše Vitíka nijak neliší od těch klasických. „Poskytují všechny základní služby, tj. příjem a výdej listovních a balíkových zásilek, příjem a výplatu poštovních poukázek, vybrané bankovní služby, výplatu důchodů, SIPO, prodej poštovních cenin a zboží, prodej kolkových známek a další,“ vyjmenoval Vitík.

Rozdíl ale spočívá v tom, že tyto partnerské pošty provozuje vždy třetí strana, tedy především podnikatelé nebo samy obce. Kterých poboček na Liberecku se pošta chce zbavit, mluvčí odmítl uvést. „Během jednání s obcemi či soukromníky průběh těchto jednání nekomentujeme,“ řekl Deníku.

VE VIŠŇOVÉ TO ODMÍTLI

Na svých stránkách ale pošta potenciálním zájemcům nabízí třeba pobočky v Bílém Kostele, Rynolticích nebo ve Višňové. „Poslední jednání s poštou jsme vedli asi před dvěma lety, kdy nám převzetí nabízeli, což jsme odmítli. Počet úkonů je u nás velký, jednoznačně trváme na zachování pošty,“ řekl starosta Višňové Tomáš Cýrus.

Jak Deník zjistil, aktuálně se jednání vedou třeba na Dlouhém Mostě. „Zástupci pošty nám projekt představili,“ potvrdila starostka Běla Ivanová. Také zde se ale na nabídku příliš netváří. „Obec bez pošty nechat nechceme, ale pokud to půjde jinak, tak se partnery stát nechceme. Pro obec je to obrovský závazek, jak finanční, tak personální,“ řekla Ivanová.

V okrese v partnerském režimu funguje třeba pobočka v Oldřichově v Hájích nebo v Dětřichově. V obou případech ji provozuje soukromý subjekt, v případě Dětřichova je umístěna v místní prodejně s potravinami. „Po povodni zde pošta pobočku obnovit nechtěla,“ připomněl starosta Daniel Kopecký.

Partnerskou pobočku hodnotí kladně, lidé si mohou zásilky vyzvednout třeba i o víkendu, což do té doby možné nebylo. „Nedovedu si ale představit, že by pobočku provozovala obec,“ dodal Kopecký.

JE TO ZÁTĚŽ

Jedinou obcí, která v libereckém okrese provozuje poštu, jsou tak stále Lázně Libverda. „Přináší nám to určitou zátěž a finančně to adekvátně ohodnoceno není,“ potvrdil starosta Jan Pospíšil.

Poštu se zde ovšem podařilo provozně a personálně propojit s místním informačním centrem. „Tudíž to funguje a lidé jsou spokojeni. Podle mne jsme ale mezi obcemi spíše výjimkou,“ vysvětlil Pospíšil.