První skupina se už zapojila v Jabloneckých Pasekách, kde personálu pomáhá také armáda. „Je to práce náročná jak fyzicky, tak psychicky, personál je strašně vyčerpaný. Dobrovolníky proto hledáme zuby nehty,“ popsala ředitelka oblastního spolku Kateřina Havlová.

Už příští týden se podobný kurz spouští na Technické univerzitě v Liberci, která poskytla své prostory na fakultě zdravotnických studií. „Aktuálně máme ze sociálních zařízení požadavky na 14 až 15 dobrovolníků,“ potvrdil ředitel oblastního spolku ČČK v Liberci Ondřej Hradec.

Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje. Ilustrační foto.
Záchranka Libereckého kraje dostala nové sanity, bojuje ale s nedostatkem řidičů

Severní Čechy se tak připojily k celostátní dobrovolnické akci s podtitulem Nebojte se pomáhat. „Každý dobrovolník v nás má po celou dobu podporu nejen ve formě vzdělávání jak pečovat o klienta i o sebe, ale i podporu osobní a psychickou,“ uvedl. „Navíc se takový kurz může lidem hodit i v případě, že budou muset jednou o někoho pečovat třeba doma,“ upozornil Hradec.

Kromě kurzů v Liberci a Jablonci nad Nisou si lidé mohou vybrat další místa i termíny. Podrobnosti na https://zvladnemeto.cervenykriz.eu/.