VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Červeňákovi: příběh o velkém zneužití justice

Ústí nad Labem – Nejrozsáhlejší příběh v knize Severozápadní jatka představuje kapitola „Téměř nekonečná sága aneb lhaní rodiny Červeňákových z Předlic.“ Jde o zneužívání justičního systému s pomocí zastánců lidských práv. Autor byl přítomen stěhování Červeňákových na Slovensko a ví, že lžou.

1.12.2009
SDÍLEJ:

PŘEDLICKÉ GHETTO. Červeňákovci dostali nakonec od města byty, do klína jim spadlo devět set tisíc a dnes žijí kdesi v předlickém ghettu, kde je problémů více než čeho jiného. A nemají nic.Foto: Deník/ Karel Pech

Vše začalo v únoru 1993, kdy se rozvětvená rodina Červeňákových s finanční pomocí města, o kterou požádala, odstěhovala na Slovensko. Brzy se však Červeňákovci vrátili do Ústí a žádali zpět byty, které při odjezdu předali městu. Městský obvod, který spravoval jejich původní byty, to odmítl, protože byly vybydlené a zničené. Tehdy se jim nabídla advokátka Klára Samková, že je bude zastupovat, aby získali zpět nájemní byty, které odevzdali městu při odjezdu na Slovensko.

Spor o byty mohl být vyřešen do konce roku 1993 smírem, bez soudního projednávání, protože městský obvod rodinám Červeňákových nakonec opravil přednostně byty v domě, kde již jedna z rodin před odjezdem na Slovensko bydlela. Rodiny tím měly od listopadu 1993 opět zajištěné bydlení. Spor o oprávněnost nájemního vztahu k původním bytům ale pokračoval dlouhá léta do listopadu 2004.

Červeňákovi tvrdí, že byli z Ústí nad Labem na Slovensko vyhnáni a byty jim byly odebrány. Od roku 1996 dokonce pomocí nepravdivých svědectví chtěli dosáhnout na městu Ústí nad Labem odškodné ve výši osmi milionů Kč.

Manipulace

Kdo vedl letitý spor? Rodina Červeňákových? Jde o osoby negramotné a s minimálním vzděláním, takřka zcela odkázané na advokátku Kláru Veselou-Samkovou. Bez její pomoci by nebyli schopni ani podat žalobu. Průběh kauzy byl proto především v rukou advokátky. Když se dopisem z 12. srpna 2004 vzdala advokátka plných mocí ve věci žaloby na ochranu osobnosti vedené Červeňákovými proti městu Ústí nad Labem, Červeňákovci se žaloby vzdali také.

Soud jako hra

V souvislosti s tím není od věci připomenout, že soudní spor není jen vážným jednáním orámovaným talárem. Jakékoli soudní projednávání, ať jde o vraždu nebo oprávněnost nájemního vztahu, lze považovat za hru. Nezáleží na tom, kdo má pravdu, ale jak umí lidé u soudu s fakty manipulovat. Nezáleží na realitě, ale na tom, kdo sežene a obhájí ve svůj prospěch co nejvíce důkazů. Zda jsou důkazy skutečné nebo vylhané, není důležité. Důležité je, aby důkazy vyhrály soudní proces. Kauzu Červeňákových proto chápu jako typický příklad hry…

Pozoruhodné je, že nikdo nebral více než deset let smyšlenky Červeňákovců o vyhánění na Slovensko za znepokojivé a nepřehlédnutelné porušování lidských práv. Pokud by došlo k tomu, co Červeňákovci tvrdí, jednalo by se o těžké zločiny, které by nezůstaly ještě v průběhu roku 1993 bez povšimnutí a tehdejší prokuratura by požadovala tvrdé tresty.

Popis údajného vyhánění Červeňákových na Slovensko úředníky městského obvodu a městskou policií četli již v roce 1993 v prezidentské kanceláři na Pražském hradě dokonce dvakrát, pravdivost smyšlenek ověřovala v témže roce okresní prokuratura, stejně jako v roce 1996 státní zastupitelství, ani okresní a krajský soud v Ústí nad Labem v rozsudcích týkajících se první žaloby o byty z května 1993 neshledal, že by legenda o vyhánění byla prokazatelná.

Žádný soud dosud neuznal svědectví Červeňákových za důvěryhodné, včetně Ústavního soudu ČR, protože se nezabýval obsahem žaloby, ale řešil formální stížnosti. Totéž platí o rozhodnutí štrasburského soudu pro lidská práva z července 2003. Štrasburský soud se omezil na to, že souhlasil s dohodou vlády ČR s Červeňákovci, že dostanou devět set tisíc korun s tím, že „…tato částka napravuje veškerou újmu, kterou Česká republika postupem svých orgánů mohla stěžovatelům způsobit, včetně nákladů řízení soudního projednávání.”

Stát souhlasil s dohodou proto, že řešení soudního sporu trvalo nepřiměřeně dlouho, což potvrdil již dříve Ústavní soud ČR. Štrasburský soud se nezabýval obsahem žaloby, ale jen procesními záležitostmi. Tedy tím, že se celá věc léta táhla. Přikývl na zcela obecnou dohodu, která vycházela z toho, že Česká republika postupem svých orgánů mohla stěžovatelům způsobit újmu. Slovo „mohla” je klíčové.

Počátek

Celý příběh začal pro ústecký magistrát a pro městskou policii v únoru 1993. Tehdy se dostavila na městskou policii Margita Červeňáková se žádostí o pomoc při odstěhování rodiny na Slovensko. Z jednání byl na městské policii proveden historicky první zápis budoucí kauzy Červeňákových:

Úřední záznam
Městská policie
Ústí nad Labem
v Ústí nad Labem dne 11. 2. 1993
Věc: Žádost o pomoc při vystěhování rodiny Červeňáků na Slovensko
Dnešního dne se na MP dostavila paní Červeňáková Margita, nar. 1. 3. 1934, bytem Beneše Lounského 5, Ústí nad Labem a dotazovala se na možnost přestěhovat se na Slovensko, a zda by jí a její rodině při vystěhování MP nepomohla. Žádala pomoc při stěhování nábytku a o prostředky na uhrazení cestovného. Jmenovaná se dne 12. 2. 1993 dostaví na MP a oznámí, jak se rozhodla.
vrch. pol. kom. MP Novotný Jan

Kouzlo zajímavosti

Žádost Margity Červeňákové o poskytnutí peněz na odstěhování rodiny na Slovensko nebyla ničím pozoruhodným. Prostě jedna rodina, která neměla finanční prostředky na cestu, jenom požádala magistrát o zaplacení cesty na Slovensko. Pro novináře byli Červeňákovi zajímaví tím, že narušili dosavadní šablonu očekávaného chování. Dosavadní praxí bylo, že romští migranti ze Slovenska museli bez velké radosti opustit načerno obsazené byty. Náhle je zde rodina, která chce z Čech sama zpět na Slovensko.

Tím, že Červeňákovi narušili šablonu očekávaného chování, stali se vítaným zdrojem publicity, součástí mediální „informační banky zajímavostí“. Pro město Ústí nad Labem byli Červeňákovi důkazem, že život není černobílý. Neodjíždějí jen ti, kteří se „nelegálně nabourali“ do bytů, ale i ti, jimž se v Ústí již nelíbí a chtějí sami domů.

Přítomnost televize, fotografů a novinářů zajistila dostatek svědectví o nepravdivosti červeňákovské legendy o vyhnání rodiny z Ústí nad Labem. Ale v době, kdy byla média zvána vedením městské policie k „exhibici“ zvané stěhování Červeňákovců na Slovensko, nikdo netušil, k jak absurdnímu dramatu během dalších let dojde.

V Severočeském regionálním deníku jsem uvedl 25. února 1993, podle výpovědí rodiny Červeňákových, následující: „Maria Horváthová přijela před třemi lety za svou matkou ze Slovenska a netušila, že pobyt její rodiny v Ústí n. L. bude strastiplný. Koupili od Ondreje Gaži byt za 3500 Kč a byli už tenkrát vystěhováni, protože byt byl prodán rodině načerno. Protože rodina neměla kde bydlet, byt jim byl nakonec přidělen. Jiní Romové jim nadávali do „domorodců“, báli se údajně poslední dobou vyjít na ulici.

Syn Dušan byl údajně zabit (podle jiné verze se jednalo o otravu plynem), dcera Marcela byla prý zabita černými pasáky na Teplicku… Vzhledem k tomu, že se bojí zdejších Romů, raději odjede. Přesnou představu o tom, kde bude rodina po návratu bydlet a pracovat, nemá.“

1.12.2009
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Správci objektů 16 000 Kč Správci objektů ŘEMESLNÍK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: zednické práce, truhlařina, drobné opravy a údržba objektu., Požadavky: ŘP sk. T., Pracovní doba od 7,00 do 15,30 hod., pondělí až pátek., Nabízené výhody: podnikové stravování, možnost zajištění ubytování., Hlásit se e-mailem nebo telefonicky v pracovní dny od 7.00 do 15.30 hod.. Pracoviště: Agro bílá a.s.-001, 463 43 Český Dub. Informace: Vladislav Volenec, +420 485 147 441. Výroba - Výroba Zámečníci strojů 16 000 Kč Zámečníci strojů STROJNÍ ZÁMEČNÍK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Řidičský průkaz sk. B výhodou.. Pracoviště: Valor kovoprovoz, spol. s r.o., Frýdlantská, č.p. 422, 463 65 Nové Město pod Smrkem. Informace: Martin Zeman, +420 482 325 228. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 12 200 Kč Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel ŘIDIČ MKD. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Řidičský průkaz skupiny CE, profesní průkaz, karta do digitálního tachografu, praxe vítána, pravidelná trasa, volné víkendy, striktní dodržování AETR, ob den pauza v místě bydliště Nechoďte prosím na uvedenou adresu. Kontakt po telefonu nebo e mailem.. Pracoviště: Lkw ysped a.s.-002, Zahradní, č.p. 445, 460 01 Liberec 1. Informace: Patrick Malý, +420 773 625 340. Služby - Služby Poštovní doručovatel 1 500 Kč Doručovatelé listovních poštovních zásilek DORUČOVATEL/KA LETÁKŮ A ADRESNÝCH ZÁSILEK. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 1500 kč, mzda max. 9300 kč. Volných pracovních míst: 19. Poznámka: Hledáme doručovatele reklamních letáků a adresných zásilek. Pracovní poměr s osobami s 1-3. stupněm invalidity na částečný - plný úvazek. Případně i jako brigáda (DPP). Distribuce probíhá 2-4 dny v týdnu v určených a domluvených lokalitách. Distribuční materiál lze navézt zaměstnanci na bytovou adresu. Odměna se mění dle velikosti doručované oblasti a počtu doručených ks. V některých případech lze proplatit i cestovní příkaz. U případných zájemců je nutné uvádět adresu, kontaktní telefon, e-mailovou adresu (pokud má) a případné možné využití auta. , Zaměstnanec nejprve provádí distribuci letáků, pokud se osvědčí a prokáže kvalitu, pak mu může být svěřena i distribuce adresných zásilek, kdy je i vyšší odměna. Dále může spolupracovat i jako kontrolor distribuce., Hlásit se e-mailem na e-maily: lucie.eichlerova@mediaservis.cz, hrdlickova@mediaservis.cz nebo telefonicky na tel. 724 258 632 nebo osobně v pracovních dnech v 9-15 hod.. Pracoviště: Mediaservis, s.r.o.-002, Zahradní, č.p. 445, 460 01 Liberec 1. Informace: Lucie Eichlerová, +420 720 987 708,724 258 632.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jizerské hory

Vernisáž výstavy Zaostřeno na Jizerky představí nejlepší snímky Jizerských hor

Výstava NECRONATURA.

Vernisáží výstavy NECRONATURA zahájí svou činnost nová univerzitní galerie

Požár kulturního stánku a co všechno chybí Praze: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 19. až 21. září 2018.

FOTO: To bude trhák! Natáčení velkofilmu začalo

Liberec – Ve středu v noci začal filmový štáb s natáčením scén pro americký velkofilm. Už první večer přilákal davy zvědavců.

FOTO: Liberec se konečně trefil a hned z toho byla výhra v Chomutově

Chomutov – To to trvalo. Liberečtí hokejisté se až ve třetím utkání nové sezony poprvé trefili do černého - a hned z toho byly první tři body. Bílí Tygři ovládli v pátek malé derby, když zvítězili 3:1 v Chomutově. Pomohly jim přesilovky, v nich vsítili všechny góly. Naopak domácí Piráti na body stále čekají.

V Turnově otevřou fotbalové hřiště

Turnov - Turnovský fotbalový klub se dočká nového hřiště s umělým povrchem. Slavnostní zahájení se koná příští týden ve čtvrtek.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT