VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Červeňákovi: příběh o velkém zneužití justice

Ústí nad Labem – Nejrozsáhlejší příběh v knize Severozápadní jatka představuje kapitola „Téměř nekonečná sága aneb lhaní rodiny Červeňákových z Předlic.“ Jde o zneužívání justičního systému s pomocí zastánců lidských práv. Autor byl přítomen stěhování Červeňákových na Slovensko a ví, že lžou.

1.12.2009
SDÍLEJ:

PŘEDLICKÉ GHETTO. Červeňákovci dostali nakonec od města byty, do klína jim spadlo devět set tisíc a dnes žijí kdesi v předlickém ghettu, kde je problémů více než čeho jiného. A nemají nic.Foto: Deník/ Karel Pech

Vše začalo v únoru 1993, kdy se rozvětvená rodina Červeňákových s finanční pomocí města, o kterou požádala, odstěhovala na Slovensko. Brzy se však Červeňákovci vrátili do Ústí a žádali zpět byty, které při odjezdu předali městu. Městský obvod, který spravoval jejich původní byty, to odmítl, protože byly vybydlené a zničené. Tehdy se jim nabídla advokátka Klára Samková, že je bude zastupovat, aby získali zpět nájemní byty, které odevzdali městu při odjezdu na Slovensko.

Spor o byty mohl být vyřešen do konce roku 1993 smírem, bez soudního projednávání, protože městský obvod rodinám Červeňákových nakonec opravil přednostně byty v domě, kde již jedna z rodin před odjezdem na Slovensko bydlela. Rodiny tím měly od listopadu 1993 opět zajištěné bydlení. Spor o oprávněnost nájemního vztahu k původním bytům ale pokračoval dlouhá léta do listopadu 2004.

Červeňákovi tvrdí, že byli z Ústí nad Labem na Slovensko vyhnáni a byty jim byly odebrány. Od roku 1996 dokonce pomocí nepravdivých svědectví chtěli dosáhnout na městu Ústí nad Labem odškodné ve výši osmi milionů Kč.

Manipulace

Kdo vedl letitý spor? Rodina Červeňákových? Jde o osoby negramotné a s minimálním vzděláním, takřka zcela odkázané na advokátku Kláru Veselou-Samkovou. Bez její pomoci by nebyli schopni ani podat žalobu. Průběh kauzy byl proto především v rukou advokátky. Když se dopisem z 12. srpna 2004 vzdala advokátka plných mocí ve věci žaloby na ochranu osobnosti vedené Červeňákovými proti městu Ústí nad Labem, Červeňákovci se žaloby vzdali také.

Soud jako hra

V souvislosti s tím není od věci připomenout, že soudní spor není jen vážným jednáním orámovaným talárem. Jakékoli soudní projednávání, ať jde o vraždu nebo oprávněnost nájemního vztahu, lze považovat za hru. Nezáleží na tom, kdo má pravdu, ale jak umí lidé u soudu s fakty manipulovat. Nezáleží na realitě, ale na tom, kdo sežene a obhájí ve svůj prospěch co nejvíce důkazů. Zda jsou důkazy skutečné nebo vylhané, není důležité. Důležité je, aby důkazy vyhrály soudní proces. Kauzu Červeňákových proto chápu jako typický příklad hry…

Pozoruhodné je, že nikdo nebral více než deset let smyšlenky Červeňákovců o vyhánění na Slovensko za znepokojivé a nepřehlédnutelné porušování lidských práv. Pokud by došlo k tomu, co Červeňákovci tvrdí, jednalo by se o těžké zločiny, které by nezůstaly ještě v průběhu roku 1993 bez povšimnutí a tehdejší prokuratura by požadovala tvrdé tresty.

Popis údajného vyhánění Červeňákových na Slovensko úředníky městského obvodu a městskou policií četli již v roce 1993 v prezidentské kanceláři na Pražském hradě dokonce dvakrát, pravdivost smyšlenek ověřovala v témže roce okresní prokuratura, stejně jako v roce 1996 státní zastupitelství, ani okresní a krajský soud v Ústí nad Labem v rozsudcích týkajících se první žaloby o byty z května 1993 neshledal, že by legenda o vyhánění byla prokazatelná.

Žádný soud dosud neuznal svědectví Červeňákových za důvěryhodné, včetně Ústavního soudu ČR, protože se nezabýval obsahem žaloby, ale řešil formální stížnosti. Totéž platí o rozhodnutí štrasburského soudu pro lidská práva z července 2003. Štrasburský soud se omezil na to, že souhlasil s dohodou vlády ČR s Červeňákovci, že dostanou devět set tisíc korun s tím, že „…tato částka napravuje veškerou újmu, kterou Česká republika postupem svých orgánů mohla stěžovatelům způsobit, včetně nákladů řízení soudního projednávání.”

Stát souhlasil s dohodou proto, že řešení soudního sporu trvalo nepřiměřeně dlouho, což potvrdil již dříve Ústavní soud ČR. Štrasburský soud se nezabýval obsahem žaloby, ale jen procesními záležitostmi. Tedy tím, že se celá věc léta táhla. Přikývl na zcela obecnou dohodu, která vycházela z toho, že Česká republika postupem svých orgánů mohla stěžovatelům způsobit újmu. Slovo „mohla” je klíčové.

Počátek

Celý příběh začal pro ústecký magistrát a pro městskou policii v únoru 1993. Tehdy se dostavila na městskou policii Margita Červeňáková se žádostí o pomoc při odstěhování rodiny na Slovensko. Z jednání byl na městské policii proveden historicky první zápis budoucí kauzy Červeňákových:

Úřední záznam
Městská policie
Ústí nad Labem
v Ústí nad Labem dne 11. 2. 1993
Věc: Žádost o pomoc při vystěhování rodiny Červeňáků na Slovensko
Dnešního dne se na MP dostavila paní Červeňáková Margita, nar. 1. 3. 1934, bytem Beneše Lounského 5, Ústí nad Labem a dotazovala se na možnost přestěhovat se na Slovensko, a zda by jí a její rodině při vystěhování MP nepomohla. Žádala pomoc při stěhování nábytku a o prostředky na uhrazení cestovného. Jmenovaná se dne 12. 2. 1993 dostaví na MP a oznámí, jak se rozhodla.
vrch. pol. kom. MP Novotný Jan

Kouzlo zajímavosti

Žádost Margity Červeňákové o poskytnutí peněz na odstěhování rodiny na Slovensko nebyla ničím pozoruhodným. Prostě jedna rodina, která neměla finanční prostředky na cestu, jenom požádala magistrát o zaplacení cesty na Slovensko. Pro novináře byli Červeňákovi zajímaví tím, že narušili dosavadní šablonu očekávaného chování. Dosavadní praxí bylo, že romští migranti ze Slovenska museli bez velké radosti opustit načerno obsazené byty. Náhle je zde rodina, která chce z Čech sama zpět na Slovensko.

Tím, že Červeňákovi narušili šablonu očekávaného chování, stali se vítaným zdrojem publicity, součástí mediální „informační banky zajímavostí“. Pro město Ústí nad Labem byli Červeňákovi důkazem, že život není černobílý. Neodjíždějí jen ti, kteří se „nelegálně nabourali“ do bytů, ale i ti, jimž se v Ústí již nelíbí a chtějí sami domů.

Přítomnost televize, fotografů a novinářů zajistila dostatek svědectví o nepravdivosti červeňákovské legendy o vyhnání rodiny z Ústí nad Labem. Ale v době, kdy byla média zvána vedením městské policie k „exhibici“ zvané stěhování Červeňákovců na Slovensko, nikdo netušil, k jak absurdnímu dramatu během dalších let dojde.

V Severočeském regionálním deníku jsem uvedl 25. února 1993, podle výpovědí rodiny Červeňákových, následující: „Maria Horváthová přijela před třemi lety za svou matkou ze Slovenska a netušila, že pobyt její rodiny v Ústí n. L. bude strastiplný. Koupili od Ondreje Gaži byt za 3500 Kč a byli už tenkrát vystěhováni, protože byt byl prodán rodině načerno. Protože rodina neměla kde bydlet, byt jim byl nakonec přidělen. Jiní Romové jim nadávali do „domorodců“, báli se údajně poslední dobou vyjít na ulici.

Syn Dušan byl údajně zabit (podle jiné verze se jednalo o otravu plynem), dcera Marcela byla prý zabita černými pasáky na Teplicku… Vzhledem k tomu, že se bojí zdejších Romů, raději odjede. Přesnou představu o tom, kde bude rodina po návratu bydlet a pracovat, nemá.“

1.12.2009
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 22 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků SKLADNÍK-MANIPULANT. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní náplň:, - příjem a výdej materiálu, - fyzické naskladnění a vyskladnění zakázek, - práce s manipulační technikou, Kvalifikace:, - znalost práce s manipulační technikou, - základní znalost práce na PC, - znalost práce se čtečkami výhodou, Požadujeme:, - oprávnění a praxe v řízení VZV podmínkou, - znalost metody FIFO výhodou, - spolehlivost, zodpovědnost a ochotu učit se novým věcem, Nabízíme:, - zázemí stabilní nadnárodní společnosti, - práci v příjemném kolektivu, - možnost dalšího vzdělávání, - zaměstnanecké výhody, Pro další informace jsme Vám rádi k dispozici., U veškerých dokumentů zaslaných naší společnosti uvádějte souhlas s uchováváním osobních údajů v databázi naší společnosti.. Pracoviště: Ksm castings cz a.s., Oldřichovská, č.p. 726, 463 34 Hrádek nad Nisou. Informace: Nikola Bondarová, +420 488 105 203,730 574 042.

Výroba - Výroba Seřizovači 100 Kč

Seřizovači a obsluha obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) FRÉZAŘ CNC strojů HAAS. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč, mzda max. 130 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vyučen v oboru., PRAXE NA OBDOBNÉ POZICI PODMÍNKOU., ZNALOST PROGRAMOVÁNÍ - OS FANUC, práce na PC., Samostatnost, orientace ve výkresové dokumentaci., Plat 100-130 Kč/hod + osobní ohodnocení., Životopis podmínkou.. Pracoviště: Steels liberec, s.r.o., Vilová, č.p. 364, 460 10 Liberec 10. Informace: Leoš Smrček, +420 485 150 040.

Administrativa - Odborní pracovníci v oblasti personalistiky, 25 000 Kč

Odborní pracovníci v oblasti personalistiky, ekonomové práce EKONOM. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: , • VŠ ekonomického směru – výhodou, není podmínkou, • práce na PC – velmi dobrá znalost MS Office, • samostatnost, pracovitost a zodpovědnost, • analytické myšlení, Popis činnosti: , • analytická podpora vedení nemocnice, • vnitropodnikový controling , Nabízíme:, • příjemné a moderní pracovní prostředí, • možnost získat zkušenosti s ekonomickým řízením velké společnosti (s obratem přes 3 miliardy), • 5 týdnů dovolené, • zaměstnanecké benefity (závodní stravování s výběrem 7 druhů jídel, příspěvek na telefonní tarify, 5.000,-Kč roční příspěvek na penzijní nebo životní pojištění). Pracoviště: Krajská nemocnice liberec, a.s., Husova, č.p. 357, 460 01 Liberec 1. Informace: Martina Válková, +420 485 312 186.

Administrativa - Administrativa Úředník ve skladu 22 000 Kč

Úředníci ve skladech EXPEDICE - PRODEJ. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, - obalová konta (objednání, pohyby, kontakt se zákazníkem nebo dodavatelem obalu), - práce v SAP, - příprava dodacích listů, dokumentů pro zákazníka, příprava štítků, - spolupráce při řešení kvalitativních problémů, - další úkoly dle pokynů vedoucího logistiky, , Požadavky:, - praxe na obdobné pozici výhodou, - základní znalost ISO/TS 16949, - znalost BOZP, PO, EMS, - uživatelská znalost MS Office (Excel, Word) , - znalost SAP výhodou, , Nabízíme:, - práce na HPP na dobu určitou pro významného dodavatele v Automotive, - místo pracoviště: Hrádek nad Nisou, - nástupní plat odpovídající dané pracovní pozici, - 5 týdnů dovolené, - 13. plat, - jazykové a odborné kurzy, - příspěvky na stravu, - pružná pracovní doba, - práce v mezinárodní společnosti, , V případě Vašeho zájmu o účast ve výběrovém řízení prosím pošlete svůj životopis na adresu: Klara.hlavackova@tristone.com. Pracoviště: Tristone flowtech czech republic s.r.o., Oldřichovská, č.p. 698, 463 34 Hrádek nad Nisou. Informace: Klára Hlaváčková, +420 773 748 787.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Silný vítr zasáhl i Liberecký kraj. Stromy na trati i zastavená lanovka

Vítání občánků.

Jak jsme žili v Československu: Lázeňské město Osečná

Nový trenér Slovanu Zsolt Hornyák: Na cestě je hotový útočník

Liberec /ROZHOVOR/ - Posily loví i ve druhé lize.

Úřady vyzývají: Nezalévejte zahrady, nemyjte auta

Liberecký kraj – Zákaz odběru vody z řek a potoků už platí pro téměř celé Českolipsko.

Meteorologové varují před silnými bouřkami. Na severu Čech hrozí silný vítr

Severní Čechy - Na většině území České republiky se ve čtvrtek odpoledne vyskytnou bouřky s nárazy větru do 90 kilometrů v hodině, doprovázet je může krupobití. Vyplývá to z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Nisa se stala oblíbeným cílem vodáků. Její koryto vyčistily děti z Hrádku

Liberecký kraj – Deset raftů s hrádeckými školáky se minulý čtvrtek vydalo po řece Nise. Nešlo ale o žádné vodní hrátky. Důvod byl zcela prozaický.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT