„Ta silnice je potřebná, projekt už jsme dokonce jednou podávali, ovšem skončil těsně pod čarou, jelikož přednost tehdy dostaly jiné projekty. Pokud budeme letos úspěšnější, silnici začneme stavět již v květnu příštího roku,“ informoval krajský radní pro dopravu Vladimír Richter.

Peníze na projekt by tak kraj chtěl získat z Operačního programu přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Polskem. Stavba nové silnice je však iniciativou především polské strany.

„Poláci totiž chtějí do oblasti, jejíž hlavním turistickým centrem je jezero Witka, nalákat české turisty. K tomu by jim nová komunikace měla pomoci,“ vysvětlil tiskový mluvčí Libereckého kraje Jiří Langer.

Na české straně dojde k přestavění bývalé místní komunikace, kterou tvoří štěrk a hlína. „Jedná se o tři sta metrů od obce Černousy až k bývalé státní hranici. Na polské straně jsou pouze louky a lesy,“ doplnil Langer.

Celkové náklady na vybudování nové silnice by mohly dosáhnout až patnácti milionů korun. Liberecký kraj by se na realizaci podílel deseti procenty, tedy částkou blížící se půldruhému milionu korun.

Podle Jiřího Langera je jedním ze základních záměrů resortu dopravy využití všech dostupných finančních zdrojů využitelných k obnově silniční infrastruktury ve vlastnictví Libereckého kraje. V programu přeshraniční spolupráce se mohou zároveň vytipovat pouze projekty, které jsou potřebné z hlediska obou států.