Předchozí
1 z 3
Další

Vznik Centra Vlasty Buriana v Liberci

Centrum Vlasty Buriana vyrostlo v roce 2015 v Široké ulici v Liberci a nese odkaz krále komiků, který se v městě pod Ještědem narodil. Jeho vznik iniciovala Společnost Vlasty Buriana, která dlouhodobě svými akcemi připomínala význam a odkaz tohoto výjimečného umělce. Jeho výstavba vyšla na 13 milionů korun, dotace EU činila necelých 12 milionů korun.

Návštěvníkům tam nabízeli ke zhlédnutí expozici fotografií, dokumentů, filmových plakátů, knih a kompletní filmografii ze života Vlasty Buriana. Pořádali i besedy o filmech a komentované prohlídky. Centrum fungovalo podobu pěti let, posléze do jeho činnosti zasáhla epidemie koronaviru a s ní spjatá bezpečnostní opatření. Po rozvolnění se provoz už nevrátil do běžných kolejí, centrum je aktuálně uzavřeno. Podle programové vedoucí Ivy Plechaté se mohou zájemci o prohlídku individuálně domluvit a prohlédnout si expozici věnovanou legendárnímu libereckému rodákovi.

Vlasta Burian.
Liberec si slavného rodáka neváží. Připomíná ho jen busta a méně známé centrum

Centrum bylo spojené se jménem bývalého radního Romana Šotoly. Po skončení politické kariéry měl Šotola problémy se zákonem, které souvisely s neplacením dluhů. Kritikům projektu vadil střet zájmů, neboť v době, kdy projekt město zařadilo do takzvaného Integrovaného plánu rozvoje města (IPRÚ), byl členem zastupitelstva. Navíc stojí na pozemku spekulanta s pozemky, navázaného podle serveru Náš Liberec na špičky ČSSD včetně bývalého šéfa krajské buňky a europoslance Roberta Duška.

Termální lázně Chrastava

S projektem na Termální lázně Chrastava přišla společnost Dům pohody v roce 2008. Lázně měly původně fungovat od roku 2010. Po několika odkladech ale byly slavnostně otevřeny až v prosinci 2012. První etapa výstavby stála 100 milionů korun, z toho velkou část pokryla dotace, která se vyšplhala na 60 milionů korun. Druhá etapa za dalších 120 milionů korun měla zahrnovat vybudování sportovní haly či dětského bazénu. Než se ale stačila dokončit, lázně skončily v konkurzu. Mezi majiteli původní firmy se rozhořel spor o to, komu společnost patří, a objevilo se rovněž podezření z dotačního podvodu.

Mezitím lázně v roce 2016 za zhruba 30 milionů korun získala v dražbě firma Elektra Praha. Od začátku května 2023 je opět v provozu restaurace Zámeček u termálních lázní, které zatím zůstávají z technických důvodů uzavřené. Provozovatel věří, že se mu podaří navázat na tehdejší popularitu. „Prostorná restaurace s velkou terasou nabízí široké možnosti využití. Své si zde najdou turisté, motoristé, pochopitelně chrastavští obyvatelé i firmy. Soustředíme se na českou kuchyni,“ řekl v minulosti správce objektu Jaromír Mošna.

Lázně v Chrastavě
Lázně Chrastava mají odstávku, majitel k nim chce přistavět i dům pro seniory

Kauza chrastavských lázní nakonec skončila u Krajského soudu v Liberci. Podle obžaloby došlo ke zneužití evropských dotací, které byly přidělovány v rámci ROP Severovýchod. V kauze mezi obžalovanými figurují bývalí politici liberecké ČSSD jako krajský náměstek Martin Sepp či bývalý europoslanec Robert Dušek. Jeden z obžalovaných, bývalý náměstek primátora Liberce Ivo Palouš, během té doby, co se kauza vleče, zemřel. Soud loni v červnu rozhodl o vině všech jedenácti obžalovaných. Duškovi soud za přijetí úplatku uložil pětiletý trest vězení a peněžitý trest půl milionu korun. Všichni se proti rozsudku odvolali.

Rekreační a sportovní areál Obří sud Javorník.

Všesportovní areál Obří sud Javorník se otevřel veřejnosti v prosinci 2010. Jeho výstavba vyšla na 200 milionů korun, z toho téměř 100 milionů korun tvořila dotace z Evropské unie. Turistický projekt však skončil před šesti lety v insolvenci. Následně se novým majitelem stalo Pražské finanční družstvo, které ho koupilo za 84 milionů korun.

BOBOVÁ DRÁHA na Javorníku zřejmě skončila. Majitelé za ni dluží více než deset milionů.
Na bobové dráze se už nikdo nesveze, věřitel si kus odnesl

Na Javorníku je bobová dráha a čtyřsedačková lanovka se sjezdovkou, na vrcholu restaurace a penzion.