„Předpokládáme, že to bude největší zdravotnická investice v zemi příštích několika let,“ uvedl generální ředitel Krajské nemocnice Liberec Richard Lukáš a podotkl, že doufá, že zahájení výstavby a samotné budování skutečně začne a nebude mu nic stát v cestě.

Do výběrového řízení na zhotovitele modernizace, která zahrnuje kromě Centra urgentní medicíny (CUM) i vybudování parkovacího domu a energocentra, dorazily tři přihlášky.

Výběrová komise je nyní vyhodnocuje a probíhá korespondence mezi komisí a uchazeči pro upřesňování pohledu na různé sektory projektu.

Budoucí podoba Centra urgentní medicíny v Liberci.
Nové sály i laboratoře. O stavbu Centra urgentní medicíny se uchází tři zájemci

„Všichni doufáme, že z výběrového řízení vyplyne takový uchazeč, který bude schopen tuto realizace opravdu uskutečnit. V kvalitě, čase i za nasmlouvané peníze,“ poznamenal Lukáš.

Vybrat zhotovitele nebude pro komisi snadné. Je potřeba vše provést transparentně a administrativně i zákonně správně, neboť u takto nákladného projektu nelze připustit chybu. Stavba totiž potrvá nejméně dva a půl až tři roky a finančně jsou do ní zapojeni všichni akcionáři nemocnice, tedy Liberecký kraj a města Liberec, Turnov a Frýdlant. I nemocnice samotná je významným investorem. Kdy bude o dodavateli stavby rozhodnuto, si nikdo nyní netroufne říci.

O miliardu dražší

Nemocnice na jaře roku 2022 zrušila zakázku na výstavbu CUM, neboť ze čtyř nabídek ani jedna nesplnila podmínku na maximální výši ceny 2,2 miliardy korun. Do jejího průběhu se totiž promítla krize na stavebním trhu související s válkou na Ukrajině. Muselo být vypsané nové výběrové řízení s maximální cenou zakázky 3,2 miliardy korun.

Projekt se připravuje už od roku 2015 a stavbě ustoupila řada domů. Centrum budou tvořit dva objekty. Jako první se má stavět parkovací dům pro 330 aut. Až bude zprovozněný, začne stavba pavilonu, v němž budou nové operační sály, laboratoře i lůžková část či zázemí pro personál. „Centrum bude odpovídat nejmodernějším nárokům na vybavení či zázemí, ale i například těm nejpřísnějším hygienickým nárokům,“ doplnil mluvčí nemocnice Václav Řičář.

Budoucí podoba Centra urgentní medicíny v Liberci. Vizualizace KNL
Centrum urgentní medicíny v Liberci bude. Vypíše se nový konkurz na jeho stavbu

Pavilon CUM nemocnice neodkladně potřebuje, aby byla do budoucna schopna zajistit odpovídající péči na úrovni fakultních nemocnic. Největší nemocnice v kraji dosud nemá například jednotný příjem ani centrální laboratoře. Kvůli své poloze v centru města má také kritický nedostatek parkovacích míst a jednotlivá oddělení jsou roztříštěna do 37 objektů, z nichž některé jsou už zastaralé.

Stavbu centra zaplatí z větší části kraj, který se zavázal zajistit 2,2 miliardy korun. Z toho 800 tisíc korun ze svého rozpočtu a 1,3 miliardy si půjčuje od Komerční banky. Část peněz chce získat z evropských fondů, nemalou měrou se pak na celkové částce bude podílet i krajská nemocnice ze svého rozpočtu a zmíněná tři města.