Na Střední škole strojní, stavební a dopravní v Liberci kraj zajistil Centrum odborného vzdělávání (COV), které bude studentům sloužit pro obránění kovů a vstřikování plastů. Kraj do projektu investoval necelých 77 milionů korun, což je významná úspora, protože původně předpokládané částka byla okolo 85 milionů korun. Zhotovení stavby se ujala firma CL-EVANS.

„Předpokládaná výše dotace na projekt je 26.934.251,50 korun, což představuje zhruba 35 % z celkových výdajů projektu,” uvedl radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje Jiří Ulvr.

„Kvalitní vzdělání umožní žákům vybrat si dobré zaměstnání, což přinese ve výsledku lepší život do celého regionu. Jsem rád, že v projektech Center odborného vzdělávání pokračujeme. Moderní doba si žádá moderní přístup k výuce. Projekty COV tento účel naplňují beze zbytku,“ uvedl hejtman Martin Půta.

Náměstek hejtmana Jiří Čeřovský sdělil, že díky tomuto projektu se dočkaly úpravy učebny v budově školy v ulici Ještědská a také nového vybavení jako IT výpočetní techniky či nábytku v podobně židlí či stolů.

Výrazně větší proměnou prošly strojní dílny v ulici Řepná.

„V rámci stavebních úprav vzniklo nové členění halového prostoru v dílnách tak, aby jednotlivé provozní a učební prostory odpovídaly novým požadavkům na moderní výuku a technologie. Jednotlivé dílny jsou od sebe odděleny ocelovými dělícími stěnami, které jsou snadno demontovatelné pro snazší přesuny větších strojů či materiálu,“ sdělil náměstek Zbyněk Miklík.

Změnou dále prošly podlahy a učitelské katedry.

Ve vybraných dílenských prostorech byly zřízeny zvýšené katedry s učitelskými pracovišti. Součástí katedry je pracovní stůl pro učitele s úložnými prostory, židle a skříňová sestava pro uložení pomůcek, drobných nástrojů, materiálů, publikací apod,” uvedl mluvčí kraje Filip Trdla. Nově je také budova bezbariérová.

Další COV konkrétně strojírenství a robotik vznikla také v Jablonci nad Nisou na Střední průmyslové škole technické a další vzniknou v Turnově a Semilech.

Mohlo by se vám líbit: Regulovčíci vyrazili do akce. Svůj um předvedli na rušné liberecké křižovatce

Krajské kolo soutěže Regulovčík 2024. | Video: Jiří Louda