Přestože se podzim teprve nedávno ujal vlády, už nyní mohou lidé zažít předvánoční atmosféru. Na začátku tohoto týdne odstartoval další ročník sbírky vánočních ozdob a dekorací na podporu onkologicky nemocných a jejich blízkých v libereckém regionu.

„Sbírkou a následným prodejem vánočních předmětů se snažíme stejně jako v minulých letech zajistit bezplatné služby pro nemocné a jejich rodiny. Udržení bezplatných služeb je pro nás prioritou, aby k nim měli přístup i ti, kteří si je sami nemohou finančně dovolit,“ zdůraznila koordinátorka Centra Amelie v Liberci Petra Kuntošová.

Severočeská značka Decor by Glassor odhalila novou kolekci skleněných ozdob.
Let it slow! Trend letošních Vánoc přináší pocit rovnováhy a platinovou barvu

Podle ní má prodej ozdob v sobě kouzlo. Spočívá v tom, že lidé nákupem nejen podpoří nemocné, ale udělají radost i sobě nebo svým blízkým. „Nejistota do budoucna je pro nás ovšem hodně náročná. Už nyní se potýkáme se snížením příjmů z veřejných zdrojů i od komerčních dárců a je předpoklad, že se situace bude nadále zhoršovat,“ dodala. Cílem akce není jen udržení služeb pro onkologicky nemocné a jejich rodiny, ale také osvěta veřejnosti o fungování Amelie v Liberci.

Dárci mohou nosit ozdoby a dekorace až do 30. listopadu na tři sběrná místa. Jejich prodej proběhne od 9. do 15. prosince v obchodním centru Forum Liberec. U stánku Amelie lze darované předměty zakoupit za ceny nižší, než je obvyklé.

Pro dobrou věc

Mezi dárce se už třetím rokem zařadila severočeská firma vyrábějící vánoční ozdoby Decor by Glassor. „Centrum Amelie je nám blízké nejen tím, že také sídlí v Liberci. Pomáhají mnoha lidem a jsou velmi aktivní. Můžeme u nich vidět reálný pozitivní přínos, a to je pro nás opravdu důležité. Když jsme zjistili, že pořádají benefiční prodej skleněných ozdob, chtěli jsme také přispět a zapojit se pro dobrou věc,“ sdělila za firmu Evelína Vaněčková s tím, že pokaždé připraví a darují mix ozdob starších kolekcí a outletových ozdob.

Získané peníze z benefičního prodeje pomohou s udržením bezplatných služeb pro klienty, jako je sociální poradenství či psychologická podpora, které jsou pro nemocné s rakovinou a jejich blízké důležitou součástí péče.

Historický fond hejnického kláštera našel domov v Liberci.
Knihovnu kláštera vybrakovali komunisté. Svazky nyní našly domov v Liberci

Služeb Amelie v minulosti využila i Helena s dcerou. A nezůstaly jen u sociálního poradenství, ale podnikají další aktivity. Rády se setkávají s lidmi, kteří trpí podobným onemocněním a kteří mají chuť dělat něco pro sebe a zapojovat se do běžného života. „Díky těmto aktivitám se udržujeme v dobrém zdravotním a duševním stavu. Zároveň nás to obohacuje a pomáhá zvládat různá úskalí, která jsou s touto nemocí spojená,“ uvedla klientka.

Lidé i firmy darují ozdoby a dekorace z různých materiálů jako například skleněné, háčkované, slaměné, plastové či papírové. Za každou ozdobou se skrývá příběh. „Nejvíce mě dojímají vlastnoručně vyrobené ozdoby dětí, které k nim často připojí i přání obdarovaným,“ svěřila se Kuntošová s tím, že loni se podařilo vybrat téměř rekordních 70 tisíc korun. „Kdyby byl výtěžek akce stejný i letos, byli bychom rádi,“ doplnila.

Sběrná místa pro ozdoby a dekorace:
Centrum Amelie Liberec – KN Liberec, Husova 357/10 (budova U, 1. patro), Liberec
Krajská vědecká knihovna v Liberci – Rumjancevova 1362/1, Liberec
Drogerie Jasmín – Masarykovo náměstí 280, Mnichovo Hradiště