Prodejem těchto cigaret a tabáku v tuzemsku by státu vznikla škoda za neodvedenou spotřební daň ve výši 40 416 korun. Podle mluvčího Martin Stočese se celníci v Libereckém kraji s případy pokusů o pašování cigaret a tabáku z Polska setkávají stále. Neuplyne týden, aby nezadrželi při kontrolách nezdaněné tisíce cigaret a kilogramy tabáku.

"Kontroly mají vždy shodné zjištění. Kontrolované osoby si vezou větší množství tabáku nebo cigaret, nemají u sebe žádné doklady o koupi tabákových výrobků a celníkům nemohou prokázat jejich zdanění. Tvrdí, že si kuřivo vezou pro osobní spotřebu. Jenže tato spotřeba je omezena limity stanovenými zákonem o spotřebních daních," uvedl Stočes.

Podle tohoto zákona si může každý, kdo je starší 18 let, přivézt z jiného členského státu EU, např. z Polska, maximálně 1 kilogram tabáku ke kouření a 800 kusů cigaret pro osobní spotřebu, když u tohoto množství nemusí prokazovat zdanění.

Od začátku roku již celníci z Liberce překazili 45 pokusů propašovat tabákové výrobky v celkovém množství 160 260 ks cigaret a 138,43 kg tabáku, u kterých výše spotřební daně, o kterou by stát přišel, pokud by se podařilo tyto výrobky na tuzemský trh propašovat, činí 793 900 korun.