Zaměstnavatelé však často ve snaze ušetřit finanční prostředky vyplácí zaměstnancům místo odstupného takzvanou odměnu. A v těchto dvou pojmech je podstatný rozdíl, o kterém běžní zaměstnanci v drtivé většině nemají tušení.

Zdanění podléhá sice jak odstupné, tak odměna, v případě odstupného však zaměstnanec nemusí odvádět státu ani korunu za sociální a zdravotní pojištění. „V případě odměny však člověk tuto povinnost má, takže dostane o tisíce korun méně, než kdyby dostal klasické odstupné,“ vysvětlil rozdíl krajský předseda Asociace samostatných odborů Milan Šubrt. Podle jeho názoru jde o případy hrubého okrádání lidí, které se v praxi v poslední době množí.

„Zaměstnavatelé třeba v dohodě neuvádějí, že je to propuštění z organizačních důvodů, a pak tam napíší odměnu místo odstupného. Mají zkrátka méně zakázek a potřebují se lidí zbavit,“ uvedl Šubrt.

Odměnu místo odstupného používají také proto, aby se na veřejnosti nehovořilo o tom, že se jedná o hromadné propouštění. Chtějí propouštět postupně, po jednotlivcích a v tajnosti.