Starostové tu v říjnových volbách zvítězili s výsledkem 59,5 procenta, v zastupitelstvu mají 13 mandátů, a poprvé tak mohou vládnout sami bez koaličních partnerů. I přesto pro Canova v tajné volbě hlasovalo dokonce 17 z 19 zdejších zastupitelů. V Chrastavě by v dalších letech rádi získali peníze na rekonstrukci poslední ze tří budov zdejší školy.

„Chceme také opravit koupaliště, vybudovat víceúčelové sportoviště či rozvíjet kulturu,“ nastínil Canov, který je zároveň i senátorem. „Skloubit se to dá, třetina senátorů jsou starostové. Senát není tak náročný na fyzickou přítomnost v Praze, je to o studiu zákonů,“ popsal Canov. Místostarostkou se znovu stala Zita Václavíková, radními pak Šimon Dvořák, Roman Valeš a Robert Šipula (všichni Starostové).

Změna se nekoná ani ve Frýdlantě, kde byl ve středu starostou opět zvolen Dan Ramzer (ODS). „V tajné volbě ho do funkce zvolilo 15 z 20 přítomných zastupitelů,“ informovala mluvčí města Martina Petrášková. Ramzerova vítězná ODS utvořila koalici se Starosty pro Liberecký kraj, Hnutím za nezávislý rozvoj obcí a měst a uskupením Frýdlant sobě.

Místostarostou Frýdlantu je opět občanský demokrat Jiří Stodůlka, radními se stali Jaroslav Vančura (Hnutí za harmonický rozvoj obcí a měst), Šárka Pokorná a Roksolana Sobotová (obě Starostové), Lucie Dušánková (ODS) a Petr Beran (Frýdlant sobě). Znovu zvolena byla ve stejný den i starostka Stráže nad Nisou Daniela Kysilková (ANO). Ve Stráži se přitom vedení proměnilo. Ve funkci totiž skončil dosavadní místostarosta Karel Jäschke (Starostové pro Liberecký kraj), kterého město viní z padělání listin, kvůli čemuž se obrátilo i na policii. Jäschkeho nahradil Radim Koutník z ODS.

„NENÍ TO O KOALICÍCH, ALE O LIDECH“

Starostové zde přitom volby těsně vyhráli, stejně jako druhé ANO mají v tamním devítičlenném zastupitelstvu čtyři křesla, ODS jediné. Záleželo tedy, ke komu se přikloní občanští demokraté. „U nás to není o koalicích, ale o lidech. S panem Koutníkem jsme už v minulosti spolupracovali, myslím, že bude dobrou posilou našeho týmu,“ poznamenala znovuzvolená starostka Kysilková.

Pro další volební období vidí priority například v rozvoji lokality Zlatý kopec. „Jde o novou výstavbu, vybudování kanalizace či komunikací,“ vysvětlila starostka. V plánu je i příprava projektu nového společenského sálu či domu s pečovatelskou službou. „Chceme také rozšířit provozní dobu obecního úřadu, rádi bychom jej i zmodernizovali, aby se dalo například platit kartou,“ dodala Kysilková.