Podle mluvčího univerzity Radka Pirkla byl pozitivně testován 56letý vědecko-výzkumný pracovník. Nemoc u něj nemá vážný průběh. „Jedná se o zaměstnance, který má pracovnu v univerzitním výzkumném ústavu, v budově L. Vedení ústavu je s ním ve spojení, muž je v domácím léčení, má zvýšenou teplotu, potýká se s bolestmi hlavy, na respirační nebo jiné vážnější obtíže si však nestěžuje,“ popsal Pirkl.

Žádný z dalších zaměstnanců školy podle Pirkla zatím testován nebyl. „Kolegyně, která sídlí ve stejné pracovně jako infikovaný muž, testována na COVID-19 nebyla a je na pozorování doma,“ dodal mluvčí.

V pátek kvůli tomu zůstala uzavřená univerzitní menza v Husově ulici, v tamní jídelně proběhla dezinfekce prostor. Vydezinfikována byla také část budovy L. Právě v té přitom univerzita před časem rozjela výrobu speciálního nanomateriálu určeného k výrobě roušek a filtrů do nich.

Dezinfikování sice dodávky ochranného materiálu částečně omezilo, podle hejtmana Martina Půty ale vážné komplikace nehrozí. „Všechny nanomateriály, ať už nanoroušky šité na univerzitě, nebo materiály pro nanofiltry, se přímo na univerzitě sterilizují při šedesáti stupních. To znamená, že by měly být z tohoto úhlu pohledu bezpečné,“ řekl.

Půta navíc připomněl, že většina nanomateriálu se nyní vyrábí mimo univerzitní prostory. „Už druhý týden se většina vyrábí ve společnosti Elmarco,“ dodal hejtman.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník