„Stromy dožívají a my se k tomu musíme nějak postavit. Oslovili jsme odbornou firmu, aby nám poradila způsob,“ popsal starosta Jaroslav Demčák. V parku se nyní nachází 47 stromů, převážně lip, a dendrologický průzkum ukázal, že zhruba 12 z nich je ve špatném stavu a nemá perspektivu pro další růst. Zbylých 35 na tom zatím tak špatně není, perspektivu ale mají jen krátkodobou.

V Hejnicích proto chtějí přistoupit k úplnému vykácení. „Jako náhradu zde chceme vysázet vzrostlé stromy, které měří až čtyři metry už při výsadbě. Aby tu dělaly stejnou radost už třeba za dva roky,“ vysvětlil architekt Ivan Marek, který projekt připravuje už od roku 2016. Už loni na toto téma proběhlo veřejné setkání, na které však dorazilo jen pět lidí. „Poslední dobou po Hejnicích kolují různé fámy, uspořádali jsme tedy setkání znovu,“ doplnil starosta Demčák.

„PROČ NEZVOLÍTE POSTUPNOU VÝMĚNU?“

Na středeční setkání do místního kina dorazilo několik desítek lidí. Někteří zpochybňovali jak plán města, tak i údajný špatný stav stromů. „Vsadím se, že kdybychom za většinu těch líp zapřáhli traktor, tak bude mít co dělat, aby je vytáhl,“ poznamenal jeden z místních.

Petra Hrůšu ze sousedního Bílého Potoka pak zajímalo, proč město neuvažuje o výměně jen nejpostiženějších stromů. „Když jsme se o plánu dozvěděli, byli jsme zděšeni. Hodnocení, které jste použili, je ve zjevném rozporu se skutečným stavem. Proč projekt neprověřuje variantu postupné obnovy?“ zeptal se.

Podle architekta Marka není postupná obnova možná například proto, že bude nové stromy nutné o kousek přesunout, aby měly více místa, což by při částečné výměně možné nebylo.

Marek navíc považuje park jako celek za architektonické dílo. „Je to jako bychom u baziliky opravili čelo a bok nechali být, protože tam fasáda ještě tak neopadává,“ připodobnil.

Jiní obyvatelé ale vyjádřili projektu souhlas. „Moje manželka tam se třemi dětmi pravidelně chodí a já budu mnohem radši, že je to nezavalí, když zafouká vítr nebo napadne víc sněhu. Když teď vyměníme třetinu, budeme tady za pár let řešit, že je potřeba vyměnit další třetinu,“ řekl jeden z místních.

Lidé také kritizovali plánované použití herbicidů, které nejsou šetrné k přírodě. Na základě toho architekt přislíbil, že od tohoto záměru ustoupí.

Kromě obnovy stromů zahrnuje chystaný projekt na přeměnu parčíku také výměnu mobiliáře, některých povrchů a úpravu trávníku. „Zde by mělo být osazeno asi 7000 cibulovin,“ popsal Marek. Celkově vyjdou práce město na 2,2 milionu korun.

Město už má na akci vysoutěženou firmu. S podpisem smlouvy ale ještě čeká na povolení správního orgánu. Pokud ho dostane, s kácením chce začít už na začátku letošního října. „Potřebujeme, aby na jaře, na začátku turistické sezony, byly stromy už zajištěné. Jde o nejintenzivněji využívané místo v Hejnicích,“ zmínil starosta. Pokud by správní orgán povolil kácení jen části stromů, musela by se zakázka přepracovat a znovu vysoutěžit.

„Je jasné, že vždy najdeme skupinu lidí, která s tím nebude souhlasit. My to ale vnímáme jako obnovu pro budoucí generace,“ uzavřel Demčák.