Na šesti městech a obcích v Libereckém kraji, přesněji řečeno jejich částech, bude Český statistický úřad (ČSÚ) v první polovině dubna testovat praktický průběh celorepublikového sčítání lidu, které je naplánované na březen příštího roku.

Zkušební sčítání si podle místopředsedy ČSÚ Stanislava Drápala klade za cíl ověřit nové postupy, mezi které patří například možnost vyplnit sčítací formuláře elektronicky, a také odhalit případné nejasnosti týkající se vyplňovaných formulářů z pohledu občanů. „Rád bych všechny, kteří jsou do projektu zkušebního sčítání vybráni, požádal o spolupráci a pomoc. Předem děkuji za čas, který vyplnění formulářů věnují, protože každý správně vyplněný dokument přispěje k úspěšné přípravě celostátního sčítání v roce 2011,“ uvedl Drápal.

Pro obyvatele, kterých se test týká, je účast na něm dobrovolná. V Libereckém kraji se v ideálním případě, kdy by se do sčítání zapojili všichni oslovení, má testu zúčastnit kolem 1600 lidí. V dalších krajích je to obdobný počet. Celkem se v České republice do testu má zapojit půl procenta všech obyvatel.

Kromě liberecké části Staré Město je zkušební sčítání naplánované také pro obyvatele jablonecké části Mšeno, turnovské čtvrti Daliměřice, část České Lípy a pro obec Mníšek na Liberecku.

Akce začne v celé republice 6. dubna. „Sčítací komisaři, ve většině případů se bude jednat o poštovní doručovatele, budou osobně doručovat sčítací formuláře do domácností po dobu deseti dnů,“ uvedl Drápal. Radnice a obecní úřady dotčených měst a obcí mají za úkol obyvatele testovacích čtvrtí na zkušební sčítání upozornit.

Například Turnov vyvěsil oznámení o zkušebním sčítání ve čtvrti Daliměřice již začátkem března. Prostřednictvím Hany Pěničkové z kanceláře starostky lidem radí, jak postupovat a kam se obrátit s případnými dotazy.

„Sčítací komisaři se budou prokazovat služebním průkazem a k vyplnění formulářů vám předají veškeré potřebné informace a zodpoví případné otázky. Sčítací formuláře je možné vyplnit také elektronicky,“ informuje Pěničková na turnovském webu.

Obecné informace ke sčítání nabízí sám ČSÚ na stránkách www.scitani.cz. Tam se lidé dozví, kam a jak odevzdávat vyplněné formuláře, obsahují i podrobný návod, jak vyplňovat elektronické formuláře, které jsou historickou novinkou ve sčítání lidu u nás.

Lidé, kteří nejsou připojení na internet, budou moci papírové formuláře odevzdávat počínaje 17. dubnem buď sčítacím komisařům při jejich další návštěvě, nebo bezplatně poslat poštou v obdržené obálce s předtištěnou adresou.

Bylo nás 428 184

Historie sčítání obyvatelstva v určité oblasti sahá do až starověku a pokračovala přes středověk. Hlavním důvodem bylo zajištění přehledu o daňových poplatnících.

První novodobé sčítání pro statistické účely se na území Rakouska – Uherska konalo v roce 1868. Na území dnešního Libereckého kraje se při uzávěrce tehdejšího sčítání nacházelo 464 568 lidí a 64 421 domů.

Zatím poslední sčítání v České republice proběhlo v březnu roku 2001. V Česku bylo nasčítáno 10,23 milionu lidí, v Libereckém kraji to bylo 428 184 lidí a 84 883 domů.