Kdo si dosud nepořídil set top box nebo satelit, s největší pravděpodobností nenaladí program ČT 2. Česká televize totiž vypnula analogový signál z ústecké Bukové hory, na kterou je nasměrována i část antén z Libereckého kraje. Program bude šířen už jen digitálně. Změna se však dotkne také komerčních televizí Nova, Prima a od ledna TV Barrandov.

Mluvčí Českých radiokomunikací Marie Fianová sdělila, že na diváky čekají velké změny. V lepší kvalitě než jsou lidé zvyklí, budou moci sledovat všechny programy České televize, tedy ČT 1, ČT 2, ČT 24 i ČT 4 Sport. K nim se přidá také Nova, Prima a nová TV Barrandov, která spustí vysílání od 11. ledna. Diváci na severu Čech budou mít z vysílače Buková hora na konci roku k dispozici již dvanáct televizních a sedm rozhlasových programů.

„Když si lidé pořídí set top box, tak budou mít opravdu velkou programovou nabídku,“ uvedla Fianová. Zároveň dodala, že pokud budou mít diváci s příjímáním signálu problém, mohou si ho nechat proměřit odborníkem.

Lidé, kteří jsou závislí na analogovém vysílání a nemají dosud zakoupený set top box, však nemusí zmatkovat. Zatím totiž přijdou pouze o program ČT 2. Ostatní budou nadále vysílat i analogově. Podle Českých radiokomunikací analog vysílaný z Bukové hory definitivně skončí až za dva roky.

Možností, jak během této doby vyřešit přechod z analogového vysílání na digitální, mají lidé hned několik. První z možností je pořízení nové televize, která má v sobě zabudovaný digitální tuner. Další možností je set top box.

Pořídit se musí ke každé televizi zvlášť. Jeden set top box lze sice připojit k více televizím, ale na nich by šlo současně sledovat pouze ten stejný program. Kde mají lidé kabelovou televizi, tam se otázkou analogu či digitálního vysílání zabývat příliš nemusejí. Přechod na digitální vysílání je totiž plně v režii provozovatele, který by měl své zákazníky o přechodu na digitální vysílání včas upozornit a vysvětlit jim, jak si mají svou televizi správně naladit. I v případě využívání kabelové televize je set top box zapotřebí. Jeho zapůjčení ze strany provozovatele je však ve většině případech zahrnuté v ceně.

Jinou variantou, jak se oprostit od stávajícího analogového vysílání, je pořízení satelitního přijímače. Ten tvoří anténa, lidově řečeno parabola, konvertor a k němu připojený přijímač, který je v podstatě totéž jako set top box. Jeden satelitní komplet se dá pořídit od pěti tisíc korun. Ceny satelitů jsou sice několikanásobně vyšší než je cena set top boxu, ale mají jednu velkou výhodu. Naladit na nich lze už nyní desítky českých programů a stovky programů zahraničních. Také v případě satelitu je nutné vlastnit přijímač, tedy set top box, ke každé televizi zvlášť.

Digitalizace dělá radost především obchodníkům. Nutnost zakoupit ke starým analogovým televizím set top box jim přinesla velký obchodní boom. Mnoho nových zákazníků získávají i kabelové televize.

Podívejte se, kam sahá signál digitálního vysílání na Liberecku (zvýrazněno modře)

Pokrytí Liberecko

31. července 2009 - spuštění vysílání vysílací sítě 1 (veřejnoprávního multiplexu) s programy České televize a Českého rozhlasu z vysílače Liberec - Ještěd na kanálu 43 (výkon 50 kW, horizontální polarizace).