„Automatický dohledový systém vyhodnotí provoz na křižovatce. Jakmile bude nějaký pruh enormně vytížený, signalizace se tomu přizpůsobí,“ popsal novinku náměstek primátora Tomáš Kysela.

OSMNÁCT KŘIŽOVATEK

Sloužit k tomu mají nejen detekční smyčky pod silnicí, ale i nové kamery. „Zjistili jsme, že některé stávající kamery nejsou v dobrém stavu,“ vysvětlil Kysela.

V první etapě se připojí osmnáct křižovatek, včetně těch nejvytíženějších v centru města. Město za to Liberecké IS zaplatí přes milion korun, dalších 211 tisíc ji pak bude každý rok posílat za přenos dat. „Slibujeme si od toho zlepšení průjezdu městem. Za poslední rok přibylo ve městě 4000 nových automobilů,“ uvedl Kysela.

Na novinku je zvědav i Liberečan Jiří M., který městem za volantem automobilu denně jezdí. „Je otázka, jak bude systém nastavený, ale pokud to bude dobře technicky provedené, bude to určitě přínosem,“ myslí si. Obavy má z toho, aby systém správně vyhodnocoval provoz na různých křižovatkách. „Měl by být zaveden plošně na celém území města, jako je to běžné jinde,“ domnívá se.

Podle Kysely bude napojení dalších křižovatek následovat. „Součinnost křižovatek je určitě důležitá. Ale u méně důležitých křižovatek připojení nemá moc smysl,“ dodal náměstek. Systém zároveň počítá i s preferencí prostředků městské dopravy. I kvůli té řidiče někdy zastaví červená i uprostřed noci na zdánlivě prázdné silnici. „Světelná signalizace funguje mezi pátou a jednadvacátou hodinou. I v noci však může naskočit červená, třeba pokud řidič nedodržuje povolenou rychlost,“ objasnil Kysela.

PŘIPOJENÉ KŘIŽOVATKY

Novinka se týká všech křižovatek na ulici Jablonecká od zastávky U Lomu až po Šaldovo náměstí. Dále např. křižovatek u viaduktu, u soudu, Na Bídě a na Košické, ale také na Kubelíkově, na Spáleništi či u OC Nisa.