Naprostá většina ohňů byla soukromých, plameny byly vidět na každé druhé zahradě. Někteří využili benevolentnějšího přístupu sousedů i úřadů a konečně se zbavili větví a dalších dřevěných zbytků, které se nahromadily po zimě. Mnohé akce byly organizovány. Desítky lidí přišly oslavit čarodějnice k liberecké aréně. Na horním hliněném parkovišti již čekala připravená čtyřmetrová vatra obklíčená plotem. To aby se při ohni nikdo nezranil.

Na ni se přišlo podívat i mnoho malých čarodějek. „Masku jsme dělaly s maminkou, přišli jsme na oheň a taky ohňostroj,“ řekla za asistence rodičů osmiletá Anička ve špičatém klobouku. Působivou vatru, i s velkou zlou čarodějnicí připevněnou na jejím vrcholku, zapálili pořadatelé v osm hodin. I přes několikametrový odstup od ohně byl cítit žár. O hodinu později rozsvítil již ztmavlou oblohu ohňostroj.

Po celé odpoledne probíhaly dětské soutěže či lampiónový průvod. Děti si mohly i zatančit. „Chtěli jsme přilákat zejména rodiny s dětmi, i proto jsme se snažili celou akci pořádně zabezpečit,“ podotkl mluvčí liberecké arény a Sport parku Lukáš Přinda.

Čáry u arény letos proběhly poprvé a díky velkému zájmu lidí a také bezproblémovému průběhu se budou s největší pravděpodobností konat i za rok. Několik desítek lidí se sešlo i u liberecké radnice. Zde bylo shromaždiště jednoho z lampiónových průvodů. Ten se po osmé hodině vydal vycházkovým tempem do Lidových sadů. Účastníci zapalují lampiony. „Je to hezká tradice, v Liďákách nás čeká i oheň,“ říká jedna z účastnic, Jana z Liberce. Několik lidí má hudební nástroje, a tak má průvod zvláštní a působivou atmosféru.

A komu po cestě vyhládne, nezůstane bez jídla. Na zahradě Lidových sadů je připraven další kulturní program a samozřejmě nezbytné buřty. Čarodějnice se ale neslavily jen v Liberci. Lampiónové průvody prošly i Vratislavicemi, Frýdlantem nebo Českým Dubem. Přípravy na oblíbenou tradici si zase v Jindřichovicích vyžádaly změnu času výkopu fotbalového utkání. „Aby se vše stihlo, fotbal začne již ve dvě místo v pět,“ řekl k čarodějnickým oslavám jeden z pořadatelů.