Mladý pár už odletěl do teplých krajin, na jaře se sem opět vrátí. Hnízdo ale brání možnosti užívání komína.

Majitel areálu, kde sídlí několik firem, chtěl situaci vyřešit tak, jak se na první pohled zdálo být nemožné.Zachovat hnízdo a přitom smět plně topit. Na komín proto postaví kovovou nástavbu.

„Zhruba na začátku října se na mě obrátil majitel areálu Petr Macháček a popsal mi celou situaci, oslovili jsem proto krajský úřad, " popisuje Martin Spáčil z Městského úřadu v Chrastavě.

Společně přišli na řešení. „Hnízdo, které se skládá nejen z větví a listí, ale i drnů a bláta, odborníci rozebrali a sundali. Spočítali, že konstrukce musí být dva metry nad komínem," podotýká Petr Macháček, majitel areálu.

Sundání, opětovné nandání i rozebrání hnízda uhradí krajský úřad, výrobu konstrukce zaplatí majitel areálu bývalé Kolory. „S krajským úřadem jsme se tak domluvili. Kovovou nástavbu uhradím na vlastní náklady. Cena by se měla pohybovat do 10 tisíc korun," řekl Macháček.

Kovová nástavba s hnízdní podložkou bude ve výšce zhruba dvou metrů. To je podle odborníků dostatečná vzdálenost hnízda od ústí komína.

„K usazení by mělo dojít v průběhu příštího týdne," dodal Macháček.

Chrastava je v pořadí druhým městem, kde pro záchranu hnízda použili kovovou nástavbu.

„Skoro stejnou situaci řešili ve Cvikově, odborníci, co naše hnízdo rozebírali, tak získané zkušenosti mohli zhodnotit i u nás," řekl Macháček.

Mladý čapí pár se na 25 m vysoký komín bývalé Kolory vrátí na opět na jaře. Tamní by si přáli, aby se jim podařilo vyvézt potomky.

„Na komíně se pokoušel tento pár zahnízdit už loni, bohužel bezúspěšně. Na jaře se jim to už podařilo, tak uvidíme, jestli v příštím roce bude čapí rodinka početnější," doplnil majitel areálu.

Čáp bílý je u nás chráněn jako zvláštně chráněný druh, to, že se mu zalíbil zrovna komín v chrastavské Luční ulici není zrovna náhoda.

„Čápi si vybírají místa k zahnízdění tam, kde je klidněji a mají v blízkosti dostatek potravy, to komín Kolory naprosto splňuje," míní Martin Spáčil z Městského úřadu v Chrastavě.