Pohrdá ministerstvo vnitra Ústavním soudem nebo rovnou zešílelo? Tak se ptá starosta Chrastavy Michael Canov. Chrastava totiž obdržela od ministerstva dopis, ve kterém je vyzývána, aby zdůvodnila vyhlášku o hazardu, kterou vydala v roce 2009. V ní stanovuje čtyři místa, kde se mohou ve městě provozovat výherní automaty. Kvůli této vyhlášce si v Chrastavě užili své. Ministerstvo financí ji nechtělo uznat, obci dal nakonec za pravdu až Ústavní soud v roce 2011, který na vyhlášce neshledal nic protizákonného.

Po pěti letech je vše jinak. Ministerstvo vnitra dostalo od kolegů z ministerstva financí za úkol přezkoumat všechny obecní vyhlášky, ve kterých se hazard omezuje. Důvod? Aby nebyl nikdo diskriminován.

„V případě, že město reguluje vyhláškou provoz loterií na vybraných místech ve městě, je třeba posoudit vhodnost a rozumnost takové regulace zejména s ohledem na princip proporcionality, tj. zda míra takového omezení je přiměřená konkrétním místním podmínkám, zda nepůsobí diskriminačně a zda nenarušuje hospodářskou soutěž," stojí v dopise z ministerstva.

„Nikomu nic zdůvodňovat nebudeme. Naší věcí se zabýval Ústavní soud a ten rozhodl, že konáme oprávněně a v souladu s ústavou," rozčiluje se Canov. „Nikdo, ani ministerstvo, nemá oprávnění posuzovat to, co jednou provždy posvětil Ústavní soud, žádat zdůvodňování a dokonce vyhrožovat nezákonností," protestuje starosta. Právě chrastavská vyhláška způsobila průlom v omezování videoloterijních terminálů. Tím, že ji Ústavní soud shledal oprávněnou, umožnil obcím regulovat na jejich území hazard. Zda se ministerstvo s odpovědí Chrastavy spokojí, nebo ne, budeme informovat.