Vloni na jaře měla Chrastava platit pokutu 30 milionů korun za to, že do výběrového řízení na stavbu terminálu dala požadavek na uchazeče, aby měli alespoň jednu zkušenost se stavbou financovanou z EU. „Tyto akce jsou proslulé svojí byrokratičností, stačí aby stavební firma učinila sebemenší změnu či jen pozdě postavila povinný billboard hlásící podporu EU a dotace by se musela vrátit," vysvětluje starosta Michael Canov. Proti podmínce nikdo z uchazečů nic nenamítal. Přesto se v Chrastavě nestačili divit. Poté, co už terminál dávno stál a firma dostala zaplaceno, přišla Regionální rada ROP jako poskytovatel dotace s tím, že město musí všechno vrátit, protože podmínka na zkušenost s jinými projekty je diskriminační. „Takže tentýž úředník, který nám tu podmínku před lety schválil, nám po letech sdělil, že máme zaplatit 30 milionů jako pokutu," rozčiluje se i dnes starosta. Chrastava se bránila, nakonec dosáhla snížení korekce na čtyřicetinu, ale bojuje dál.

„Už jsme takhle rozporovali několik projektů až u Evropské komise a ve většině případů měla komise mírnější stanovisko než kontrolní orgán ministerstva financí. To je pro žadatele o dotace nejstrašnější, že se jim řekne, že je vše v pořádku a za tři pět let přijde ministerstvo a dává pokuty," náměstkyně hejtmana LK Hana Maierová

Podobné zkušenosti mají i jiná města. Například Liberec, který má zaplatit 7 milionů za to, že do výběrového řízení na rekonstrukci lázní dal podmínku na zkušenost firmy s památkovými objekty. Platit má i Sdružení Český ráj, že při stavbě cyklostezky Greenway Jizera chtělo po uchazečích doložit zkušenost se stavbou cyklostezky. To všechno je podle auditorů ministerstva financí diskriminace. A to i přesto, že antimonopolní úřad v tom pochybení nevidí. „Takže podle ministerstva jsme se dopustili diskriminace tím, že jsme do výběrového řízení nevzali zoufalce, kterého bychom stejně nevybrali. Mě taky diskriminovali tím, že mě nevzali do kvalifikace na olympijské hry v Soči ve snowboardu," zlobí se Canov.

„Už jsme takhle rozporovali několik projektů až u Evropské komise a ve většině případů měla komise mírnější stanovisko než kontrolní orgán ministerstva financí. To je pro žadatele o dotace nejstrašnější, že se jim řekne, že je vše v pořádku a za tři, pět let přijde ministerstvo a dává pokuty," potvrzuje starostova slova náměstkyně hejtmana Hana Maierová.

Ministerstvo není pánem světa

Kvůli postupům ministerstva sepsal starosta Canov v prosinci otevřený dopis vládě i Nejvyššímu správnímu soudu. A výsledky se teď dostavily. „Sama ministryně pro místní rozvoj Šlechtová byla překvapena tím, že závěry ÚOHS (antimonopolní úřad) nemají při kontrolách ministerstva financí žádnou váhu. Při rozpravě v Senátu uvedla, že něco takového není možné a musí se to řešit. Dokonce věděla, že ten podnět přišel od nás," říká Canov. Ten pojede začátkem února na ministerstvo financí. „Měl jsem teď telefonát, ve kterém nás ministerstvo požádalo o společné jednání, takže na tom řešení budeme pracovat dohromady, aby se právě zohlednily věci z pohledu žadatele o dotace. Současná praxe je dle našeho názoru v rozporu se zákony i Ústavou ČR," dodává Canov.

K akci Chrastavy se chce přidat i Kraj Vysočina. Postupy auditorů ministerstva financí se totiž dotýkají všech žadatelů o evropské peníze. Asociace krajů už před časem upozorňovala na to, že ministerští auditoři dávají pokuty za něco, co ÚOHS za chybu nepovažuje. Výsledkem je, že se pak z fondů čerpá méně peněz, protože řada žadatelů se bojí.