Čtyřletá fenka Yuki představuje rozptýlení pro pacienty na oddělení následné péče v Turnově pravidelně každé úterý a čtvrtek už od začátku letošního roku. K pacientům dochází s canisterapeutkou Andreou Šumovou, která se v turnovské nemocnici věnuje i dalším skupinovým i individuálním aktivitám.

“Yuki je hodně kontaktní a mazlivá, ale samozřejmě musí mít i náladu, protože tohle plemeno je trochu tvrdohlavé,” řekla Andrea Šumová. Turnovská nemocnice je prvním místem, kde Yuki pracuje, takže se něco musela ještě doučit, hlavně některé povely a poslušnost. Za pacienty ale už dochází pravidelně a tráví u nich dost času. “Už vím, že na pacienty působí jako takový psychoterapeut. Oni se během času, kdy ji hladí, uvolní a pak si můžeme krásně povídat. Ona mne vlastně „jen“ doprovází a já pak mohu s pacienty lépe hovořit a dělat další terapii,” dodala canisterapeutka.

Pacientům nabízí i jiné aktivity, konkrétně trénink kognitivních funkcí a zlepšení soběstačnosti, arteterapii, muzikoterapii a každý pátek také terapeutické pečení. “Někdy se jim třeba nechce, ale když přijdu s pejskem, tak mají úsměv od ucha k uchu. Jméno fenky si často nepamatují, ale na pejska se mě pořád ptají,” doplnila Šumová. Ještě se jí prý nestalo, že by ji v nemocnici někdo odmítl.

“Často jsme s Yuki na pokoji, když přijde rodina, a tak se začneme bavit o psech a pak společně rozebíráme i jiná témata. Jednou se mi i stalo, že byla Yuki podnětem pro pořízení psa do společné domácnosti, kam odsud paní odcházela. A to je skvělé,” popsala majitelka Yuki. “Když odcházíme chodbou pryč, vrhají se na Yuki i zaměstnanci a opět se tak potvrzuje, že zvíře v nemocnici není terapeutem jen pro pacienty, ale pro všechny, které za den potká,” dodala na závěr.

Mohlo by vás zajímat: FOTO, VIDEO: V Liberci rozkvetly sakury, ulice se zahalily do růžové barvy

Rozkvetlé sakury v Zhořelecké ulici. | Video: Martin Štefanov