Nález se odehrál v pražské čtvrti Břevnov poblíž starobylého kláštera sv. Markéty. Nálezkyně jednoho zimního večera šla vynést koš do nádob na tříděný odpad a vedle si všimla velké krabice, ze které vykukoval porcelán. Krabici otevřela a našla v něm zachovalý a na pohled starší čajový servis. Jí samotné se nehodil, ale napadlo ji věnovat ho dobročinné organizaci.

„Po návratu domů jsem si servis prohlížela a po odklopení víka konvice jsem našla ručně psaný vzkaz, který mi vyrazil dech,“ svěřila se paní Anna H. Na lístečku stálo: Karolina Mužáková provdaná Třešňáková, souprava hrnečků, dostala asi v letech 1880–1890 od Karoliny Světlé. Stáří porcelánu potvrdil i starožitník. Paní Anna následně kontaktovala Podještědské muzeum, které o čajový servis projevilo zájem. K samotnému předání došlo loni v květnu, nálezkyně dorazila spolu s členkami literárního kroužku, a užily si prohlídku muzea a komendy.

Čajový servis se skládá z čajové konvice, cukřenky, konvičky na mléko a šesti šálků i s podšálky. Jedná se o porcelán bíle polévaný, zlacený a malovaný. Servis je dekorován florálním motivem růže s lístky a poupaty na mechově zeleném pozadí. Odpolední čaj se po roce 1850 stal v zámožných domácnostech zavedeným rituálem a vlastnit čajový servis se vším, co k němu náleží ve stejném provedení, bylo vysoce módní. Bohatě zdobené čajové servisy byly luxusním zbožím, a tak se staly velmi oblíbeným způsobem, jak obdarovat například svatebčany nebo narozeninové oslavence.