Radnice bude totiž kvůli šetření krátit oběma divadlům, botanické a zoologické zahradě i Komunitnímu středisku Kontakt jejich dotace. Někdo přijde o 10 procent z letošní sumy a někdo dokonce o padesát. V jednom se ale všechny organizace shodují – bude to znamenat jejich likvidaci.

„Na naši činnost jsme letos od města dostali 6,4 milionů korun. Příští rok to měla být původně nula, teď vedení města mluví o tom, že nám dají zhruba polovinu. To ale bude znamenat faktickou likvidaci naší organizace,“ zdůraznil Michael Dufek (ODS), ředitel Komunitního střediska Kontakt. To pořádá od roku 2007, kdy bylo založeno, akce pro tisíce seniorů ročně, provozuje sociálně – informační centrum a organizuje akce pro děti ze sociálně slabých rodin.

Organizaci vede vedle Dufka, který je současně městským zastupitelem, také bývalá starostka Vratislavic nad Nisou Hana Konšelová. Ta rovněž sedí v libereckém zastupitelstvu za ODS. Nabízí se tedy otázka, zda za ostrým škrtem v dotacích středisku Kontakt nestojí politický útok vůči dnes opozičním občanským demokratům. „Pokud by k avizovanému snížení dotace došlo, musel bych šest z osmi našich pracovníků propustit,“ zdůraznil Michael Dufek. „Doufám jen, že nejde o žádný politický tlak. Je to zatím jenom návrh,“ podotkl Dufek.

Už čtyři roky hospodaří se stejným balíkem od města Liberce i nejstarší botanická zahrada v České republice. Dostává zhruba 11 a půl milionu korun. Miloslav Sudnička, ředitel zahrady, která stojí pod Ještědem už více než 110 let a pyšní se řadou evropských unikátů, nemá kde něco ušetřit. „Kde nic není, ani smrt nebere. Žádné velké rezervy, abychom vyšli, nemáme,“ řekl Miloslav Studnička. „Rostlina možná potřebuje být více opečovávaná než některá zvířata v zoo, potřebuje stálou teplotu, sama se – na rozdíl od živočichů – nezahřeje,“ dodal.

Přilepšením pro rozpočet botanické zahrady je suma, kterou získává každý rok ze vstupného. Letos měla podle plánu vydělat na vstupenkách 5 milionů. To ale podle ředitele Studničky nesplní, protože kvůli hospodářské krizi a odlivu turistů klesla návštěvnost všem institucím. „Jiné příjmy nemáme. Jsme závislí kromě dotací od města na vlastní přitažlivosti. Odstřihnout některé expozice nelze, tvoří spolu celek,“ doplnil ředitel s tím, že zatím se nerozčiluje, protože rozpočet na příští rok není dosud schválen. Tudíž třeba budou nakonec škrty vypadat jinak. Zastupitelé by měli rozpočet na příští rok schválit tuto středu 22. prosince. Jednání začne v 15.00 hodin.

Zvířata nelze zakonzervovat

Také ředitel zoologické zahrady David Nejedlo uvedl v dopise zastupitelům, že plánovaný propad v příjmech nemůže ušetřit v provozu zahrady. „Pokud přijdeme o 4 miliony od města a o další 2 miliony od státu a zopakuje se příští rok letošní nízká návštěvnost, pak dohromady zoo bude chudší o 12 milionů oproti předchozím rokům,“ zdůraznil David Nejedlo. „Zvířata nelze zakonzervovat a uložit někam do depozitářů,“ doplnil.

Zoo Liberec dostává od města zhruba 24 milionů. Podle návrhu rozpočtu na příští rok by měla být dotace o 4 miliony nižší. Celkový roční rozpočet zoologické zahrady činí 66 milionů, kolem 42 milionů si tedy zahrada vydělává jinde.

O kolik přijdou?

- Komunitní středisko Kontakt o 50 procent, tedy přes 3 miliony
- zoologická zahrada o 17 procent, což jsou asi 4 miliony
- botanická zahrada o 10 procent, což jsou 2 miliony