Záměr, proti kterému se před rokem a půl vzedmula vlna nevole mezi místními podnikateli, už má nyní konkrétní podobu. „Objekt by měl nést název Obchodní centrum Frýdlant. Celé první nadzemní podlaží bude určené pro obchodní účely, další dvě patra potom pro kanceláře,“ uvedl pro Deník Jakub Čapek, vedoucí projektant z projektové a inženýrské společnosti Fabionn, která stojí za podobou nové budovy.

Bývalá továrna v centru města byla donedávna využívaná jako velkosklad potravin. Objekt před nedávnem odkoupila společnost World Invest, která je zároveň investorem celého projektu.

Po rozsáhlé rekonstrukci by měla budova podle Jakuba Čapka tvořit celkový komplex se sousedním autobusovým nádražím, na které bude navazovat.

V rámci nádražního areálu by proto v souvislosti s výstavbou nového objektu mělo dojít ke stavebním úpravám. Nádraží se například dočká nového povrchu silnice a nových obrubníků. Vyroste zde také nový dělící ostrůvek a ostrůvky s autobusovými zastávkami. Ty budou doplněné novými přístřešky a návěstími. Celý areál pak budou dotvářet komunikace pro pěší a zeleň.

V současné době je projekt ve fázi projednávání dokumentace pro územní rozhodnutí. „Další postup už teď záleží na legislativní části věci. Uvidíme, jak se budou vyvíjet další jednání, každopádně záměrem investora je během příštího roku začít minimálně stavět,“ podotkl Jakub Čapek.

Jméno společnosti, která by měla v objektu provozovat supermarket, zatím nikdo nechce zveřejňovat. „Existuje samozřejmě konkrétní představa, ale dosud není podepsaná žádná smlouva, takže by bylo předběžné jmenovat,“ vysvětlil Jakub Čapek.

Záměr výstavby obchodů na místě staré továrny je starý už zhruba dva roky. Zatímco v anketě na internetových stránkách města Frýdlant se počátkem minulého roku k tomuto záměru místní obyvatelé vyjadřovali spíše kladně, frýdlantští podnikatelé se ihned postavili rezolutně proti a dokonce sepisovali odpůrnou petici.

Báli se toho, že již třetí stavba tohoto typu by mohla být pro mnohé drobné podnikatele likvidační. „Pod naši petici se podepsali téměř všichni obchodníci,“ uvedla loni v dubnu pro Deník mluvčí petice frýdlantských živnostníků Šárka Cirklová s tím, že petičníci očekávají zamítnutí výstavby ze strany města.

Tehdejší iniciátory petice se ale Deníku nepodařilo kontaktovat a podle mluvčí frýdlantské radnice Aleny Švejdové zastupitelstvo města od té doby žádnou takovou petici, která by měla všechny náležitosti, neprojednávalo.

Plánovaný projekt se navíc za uplynulou dobu výrazně změnil. Ještě před rokem a půl se totiž plánovala demolice celého areálu bývalé továrny a vybudování nové jedno až dvoupatrové budovy, zatímco současný návrh řeší celkovou rekonstrukci stávajícího hlavního třípatrového objektu.

V případě, že se projekt Obchodního centra Frýdlant stane skutečností, dotvoří v centru města jakýsi pomyslný trojúhelník, jehož dalšími hroty jsou supermarkety Lidl a Penny.