Rekonstrukce jedné takové památky, bývalé katolické fary v německé obci Hirschfelde u Žitavy, právě nedávno začala.

Autoři projektu, podpořeného Evropskou unií sumou 16,5 milionů korun, chtějí všem současným vlastníkům historických staveb předvést, jak při sanaci podstávkového domu postupovat, jaké materiály používat a jak těmto unikátním stavbám našich předků porozumět.

Proto naplánovali rekonstrukci fary, jejíž nejstarší, sklepní část byla postavena kolem roku 1500, na celé dva roky. Je to i proto, že na obnově domu z původních přírodních materiálů pracují také dobrovolníci. K tomu během sanace budou autoři projektu pořádat v domě, z něhož má vyrůst ubytovna pro poutníky Svatojakubské cesty z Prahy do Žitavy, prohlídky a přednášky.

„K rekonstrukci použijeme původní stavební materiály, třeba jílové vnitřní omítky. Vytápět budeme dům geotermálním čerpadlem. Teplo budeme brát z vrtu, hlubokého 100 metrů a topná tělesa budou schována ve zdech pod omítkou,“ prozradil architekt Knut Wolf. Jak doplnil, bývalá fara v Hirschfelde není typickým podstávkovým domem, protože zde je hodně částí zděných, jak na něm nechávala svůj otisk poslední tři století.

Cílem projektu je také zvýšit informovanost lidí o těchto památkách a pokusit se ty, co jsou dosud zachovány, zmapovat. V Německu už seznam chráněných staveb mají. Čítá zhruba 6 tisíc domů. V Polsku odhadují tvůrci projektu počet domů asi na 600 a na české straně, zejména v severních Čechách, stojí podstávkových domů asi 13 tisíc.