V neděli se na stránkách Sreality.cz objevil další podvodný inzerát. Lákal na pronájem bytu 1+kk v Ruprechtické ulici v centru Liberce. Za 42 metrů čtverečních chtěl „pronajímatel“ měsíčně 4500 korun.

Falešné inzeráty se znovu objevily.Screen ze serveru sreality.cz ze dne 4.2.2018Nízká cena nebyla jedinou podezřelou věcí. Inzerát byl psán lámanou češtinou a vyzýval zájemce, aby nevolali, ale vyplňovali kontaktní formulář. Důvod byl jasný: podle uvedených informací byt nabízel makléř z ostravské realitní kanceláře Empire reality, jenže pondělní telefonát uvedl věc na pravou míru. „Já vás rovnou zastavím, ty inzeráty nejsou naše, naše realitní kancelář byla napadena hackery,“ uťala hovor hned zpočátku zástupkyně realitky.

Podobných inzerátů se v neděli na webu objevilo několik desítek. Inzerovaly byty především v Praze, ale také třeba v Třebíči, ve Znojmě a dalších českých městech. Všechny spojoval stejný lámaný text a podobné krásné profesionální fotografie rozlehlého prostorného bytu. Samozřejmě jen jeho interiéru.

Falešné inzeráty se znovu objevily.Screen ze serveru sreality.cz ze dne 4.2.2018

DLOUHODOBÝ FENOMÉN

Druhý den už byly všechny podezřelé inzeráty smazané. Podle firmy Seznam, která web provozuje, jsou podvodné nabídky dlouhodobým fenoménem. „Bohužel nemáme žádný mechanismus, jak je automaticky odhalit. Naše kolegyně každý den nové inzeráty ručně procházejí,“ uvedla mluvčí Aneta Kapuciánová. Správci reagují i na hlášení lidí.

Když důvěřivý zájemce stihne na inzerát reagovat, přichází odpověď v angličtině. „Hledám někoho, kdo si pronajme byt, který jsem zdědila po babičce,“ píše údajná farmaceutka Donna Weitzel z Londýna. Právě její pobyt v cizině komplikuje osobní kontakt. Zprostředkování klíčů proto nabízí přes službu Airbnb. Stačí složit zálohu.

PHISHINGOVÉ STRÁNKY

Jak je možné, že se pod účtem skutečného makléře skrývá falešná Londýňanka? Mohou za to nejspíš tzv. phishingové stránky, které zkopírují makléřova hesla a přístupové údaje. „Realitní kanceláře na útoky upozorňujeme a nabádáme je, aby neklikaly na nedůvěryhodné odkazy a stránky, které je nutí přihlašovat se do svých účtů,“ dodala Kapuciánová.

Podezřelé inzeráty je vhodné nahlásit i na policii. „Lidem radíme, aby si v katastru nemovitostí ověřili skutečného vlastníka objektu či se šli na místo osobně podívat,“ uvedla policejní mluvčí Vladimíra Šrýtrová. Rozhodně není vhodné posílat nikomu peníze předem.