„Poznali jsme se kdysi jako dva motorkáři. Seděli jsme na zbořených schodech vily a vedli chytré řeči,“ zavzpomínal starosta Jindřichovic pod Smrkem Petr Pávek na okamžik, kdy se Peter Wöllner, majitel firmy CIS Systems, zamiloval do ruiny Klingerovy vily v Novém Městě pod Smrkem.

Od té doby německý podnikatel přemýšlel, jak zdevastovanou historickou památku, které chyběla věž a do níž propadlou střechou zatékalo, zachránit. Nakonec ruinu v roce 2001 koupil.

„Ani české a ani německé banky nebyly ochotné půjčit na rekonstrukci dost peněz. Nakonec mi nezbylo jiné řešení, než zastavit veškerý svůj soukromý majetek, včetně třeba mého domu v Německu,“ prozradil Peter Wöllner.

Rekonstrukce trvala řadu let, než Šípková Růženka, jak zámečku vedení firmy přezdívá, procitla do současné krásy. Původní odhad sumy, potřebné na rekonstrukci, činil tehdy 120 milionů korun.

„Snažili jsme se vrátit Klingerově vile její původní podobu. Když jsme si ale sedli s architektem nad plánem rekonstrukce a on spočítal, kolik by to všechno stálo, hned jsme věděli, že na to nebudeme mít,“ přiznal podnikatel. „Museli jsme proto zapojit vlastní síly. Hodně práce nám udělali i naši zaměstnanci z fabriky. Zeptali jsme se jich, jestli je někdo zedník nebo štukatér a oni se sami přihlásili,“ dodal.

Skoro všichni sem chodili do školky

Ve vile sídlila od 50. let až do roku 1990 mateřská škola. Skoro všichni dospělí obyvatelé města tak dům pamatují jako děti. Po roce 1990 se vila dostala do soukromého vlastnictví, ale majitel se o ni nestaral. Chátrala a uvnitř často řádili vandalové. „Je velkým štěstím, že tehdy nikdo neodřízl secesní zábradlí a neodnesl je do sběru,“ podotkl památkář Luděk Zelenka z frýdlantské radnice. „Památkáři přispěli asi půl milionem korun na výměnu parket a obnovu stropních maleb,“ připomněl.

Zámeček uprostřed anglického parku nechal v letech 1888 až 1891 postavit textilní magnát baron Ottomar von Klinger. Dům byl součástí souboru tří rodinných vil, z nichž se ale zachovaly jen dvě. Vila je na severu Čech raritou, je totiž postavená v italském stylu, nikoli německém, který v této oblasti vždy vládl. Bohatě zdobené štukové interiéry odkazují na renesanci, klasicismus a nesou i stopy tehdy moderní secese. Dnes ve vile sídlí kanceláře firmy a jsou zde také byty pro hosty.