Leden a únor zachránil letošní zimu. Na tom se shodne většina provozovatelů lyžařských areálu v Libereckém kraji. Zimní období díky sněhovým přívalům z počátku roku 2010 proto zpravidla považují za ekonomicky vydařené.

Na Ještědu dokonce padl rekord v návštěvnosti. „Lyžařů jsme přivítali přibližně 120 tisíc, což je největší návštěvnost v historii areálu,“ pochvaluje si jeho vedoucí Jakub Čeřovský. Areál mohl kompletně otevřít dříve než konkurence díky zasněžovacímu systému, a z toho těžil.

Také Jizerská obecně prospěšná společnost, která provozuje Jizerskou magistrálu, si zimu jako takovou pochvaluje. Od ledna se do Jizerek sjížděly stovky milovníků „bílé stopy“. Narozdíl od vlekařů však běžkaři neplatí vstupné. Dobrá návštěvnost tedy nezajistí ekonomicky úspěšnou sezónu.

„U nás se úspěšnost hodnotí podle toho, jestli se nám podaří sehnat sponzory. Tuto sezónu se nám to podařilo, ale co bude dál, to nevíme,“ říká ředitelka Jizerské o.p.s. Milena Jelínková. Jednu třetinu jejich rozpočtu tvoří příspěvky od měst a obcí, zbytek dodávají právě sponzoři z řad soukromých firem. „Je to čím dál složitější. Loni jsme pocítili pokles zájmu sponzorů, letos se zase ztenčily peníze od měst a obcí,“ podotýká Jelínková s tím, že právě teď jednají o podpoře s Libereckým krajem. Bez jejich peněz se společnost neobejde. A spoléhat bude také na dary samotných běžkařů.

Letos Jizerská získala povolení na provoz dárcovských sms, díky kterým vydělala něco přes 40 tisíc korun. „Zhruba tolik stojí výjezd tří roleb na jednu jedinou noc. I tak všem dárcům moc děkujeme,“ dodává Milena Jelínková.

Mírné zlepšení proti loňské sezoně zaznamenaly areály v Bedřichově, na Tanvaldském Špičáku a Severák v Hraběticích. „Návštěvnost narostla asi o 5 procent, povedly se zejména první poloviny ledna a února,“ chválí Pavel Bažant, jednatel společnosti SKI Bižu, která areály provozuje.

V Harrachově hodnotí sezonu jako průměrnou. „Těžko k tomu říct něco jiného, než že jsme zažili lepší i horší zimy,“ říká Milan Goč ze Sportovního areálu Harrachov. Ideální podle něj byl zejména leden a únor, naopak špatně hodnotí začátek zimy a druhou polovinu března.