„Já jsem se těšil na tu medajli, daj-li ji mně a nebo nedaj-li," zpívá Vlasta Burian ve známé scéně ze snímku Anton Špelec – ostrostřelec. Ve filmové komedii z roku 1932 na ní, jak víme, čekal marně. Dočkal se jí až po 84 letech. Z České mincovny. „Komik a herec nejen, že medaili teď obdržel a zlatou, ale je na ní i zvěčněn ve své filmové póze," potvrdil Lukáš Jokl, marketingový manažer České mincovny. „Vydat pamětní medaili králi komiků, kterého zná bez nadsázky úplně každý, je pro nás ctí. Těší nás to i z toho důvodu, že se jedná o slavného rodáka pocházejícího z našeho regionu a my se tak můžeme připojit k oslavám jeho nesmrtelného odkazu," dodává. Právě dnes totiž uplynulo 125 let od chvíle, kdy se král komiků narodil v Lucemburské ulici 
v Liberci v rodině krejčího, ale také zapáleného divadelního ochotníka a Sokola.

V Liberci pobyl malý Vlasta ale jen krátce. V deseti letech, tedy v roce 1901, se rodina přestěhovala na pražský Žižkov. Slavný herec, ale také vynikající sportovec se do Liberce vrátil už krátce jen dvakrát. Poprvé to mělo být údajně v roce 1945, kdy si měl těsně po válce zahrát s místními ochotníky, podruhé před 70 lety, roce 1947. Podle Jiřího Foppa, znalce a udržovatele vzpomínky na slavného rodáka, měl Burian pobývat v hotelu Imperial.

„Všichni se tam na zavrženého herce přišli podívat, protože každý by si rád uloupl kousek z jeho bývalé slávy, ale Buriana to otrávilo a na Liberec zanevřel," popsal Fopp, podle kterého je nesmírně podstatné osobnost Vlasty Buriana stále připomínat. „Liberec nikdy většího herce a komika neměl. A pro dnešní mladé lidi už je to jen neznámá historie," dodal Fopp, který právě dnes se svými přáteli pořádá vzpomínkové setkání v liberecké restauraci Opera. . „Setkáme se, zavzpomínáme se známými," zve Fopp, který na akci pozval i dalšího známého libereckého herce a rodáka, Oldřicha Kaisera. „Bohužel ale nepřijede," povzdechl si Fopp.

Nedorazí ani Burianův nevlastní vnuk Vlastimil Kristl. Potomek Burianovy dcery Emilie, kterou měl s tanečnicí Annou Marií Pírkovou.

Po Burianovi zůstala ještě dvě pravnoučata, z nichž nejvíce je mu prý podobná dcera Vlastimila Kristla, Monika. Ani ta však podle Foppa na dnešní vzpomínkový večer v 18.00 hodin nedorazí. Podle něj za tím mohou být i peníze, které chtějí mnozí za svou účast inkasovat. „Už sám Burian říkal, že korunky nepadají z nebe," dodává Fopp, podle něhož chtějí ze slavného jména těžit mnozí. Méně či více úspěšně.

Na krále komiků vzpomínali hlavně v Centru Vlasty Buriana v Liberci. V rámci výročí tu například zahájili výstavu o TGM (!) z cyklu Slavné osobnosti 20. století. Centrum totiž získalo na výstavbu budovy v Široké ulici evropský grant, který mu ukládá pořádat bezplatně akce pro veřejnost. Už ve čtvrtek se tu například konala procházka s výkladem Po stopách Vlasty Buriana. „Akce se setkala s mimořádným úspěchem, dorazilo mnoho zájemců a vážně uvažujeme, že ji zahrneme do nabídky," uvedla Ivana Plechatá z Centra. Představili tu i dva vzácné přírůstky do sbírky dokumentů fotografii rodného domu a zápis z matriky.

Vedení rodného města se k výročí staví vlažně. „Vlasta Burian byl bezesporu nezapomenutelnou ikonou nezapomenutelných filmů, ale při vší úctě má Liberec významných rodáků několik desítek. Myslím, že by se pořádání vzpomínkových akcí měly spíš ujmout zájmové spolky," uvedl na dotaz Deníku primátor Tibor Batthyány.