Prodejna má rozměry sedm krát sedm metrů a stejně velká je i její vedlejší část sloužící k posezení. „Nechali jsme tam instalovat čtyři datové zásuvky, díky kterým mají studenti možnost připojit se přes notebook na internet přímo z bufetu,“ konstatoval ředitel školy Josef Šorm.

Kromě lepšího servisu pro studenty má podle něj prodejna přispět také k zamezení kuřáckých výstřelků studentů, kteří dosud opouštěli o přestávkách školu právě pod záminkou návštěvy nedalekého pekařského stánku. Namísto toho však kouřili před sousední základní školou, odkud už směřovala k řediteli strojní průmyslovky řada stížností.

„Po zprovoznění bufetu už opouštění školy za účelem nákupu svačin ztrácí opodstatnění. Chceme to podpořit i změnou školního řádu, která bude spočívat v tom, že bez povolení kantora už nebude dovoleno opouštět v době přestávek prostor školy všem studentům, nejen těm nezletilým,“ uvedl Josef Šorm.

S nápadem na bufet ve škole přišly zhruba před dvěma lety právě Jizerské pekárny a vedení školy na to za stanovených podmínek přistoupilo. Prostory prodejny si kompletně a na vlastní náklady upravily Jizerské pekárny, vedlejší společenskou místnost zase škola. „Celková investice vyšla zhruba na čtvrt milionu korun. Část, kterou jsme si dělali sami, stála zhruba sto tisíc,“ podotkl Josef Šorm.

Bufet má zatím zkušební provozní dobu, a to od pondělka do pátka od 7 do 14 hodin. Studenti v něm mají na výběr ze širokého sortimentu od pekařských výrobků až po mléčné, včetně nápojů. V prodeji budou také nejnutnější papírenské potřeby jako sešity a podobně.

Podle Josefa Šorma ještě zbývá upravit prostory přístupové chodby k bufetu. Ta by se podle něj měla dočkat kýžených oprav během letošních letních prázdnin. „Záměr, jak a co bude rekonstruováno, už je promyšlen a připraven,“ uzavřel ředitel strojní a elektrotechnické průmyslové školy Josef Šorm.