V první vlně se širších a viditelnějších chodníků dočkají frekventovaná místa na Zhořelecké ulici u Dětského dopravního hřiště, Jedličkova ústavu a fotbalového stadionu.

ŠIRŠÍ A VIDITELNĚJŠÍ

„Úpravy se budou týkat 182 metrů dlouhého úseku. Chodníky se budou rozšiřovat, dojde k vysazení nástupních ploch z chodníku na přechod, zábradlí a nasvícení přechodů,“ vyjmenovala mluvčí radnice Jana Kodymová s tím, že opravy začnou letos na podzim.

BEZBARIÉROVÉ

Rekonstrukci přivítají především handicapovaní lidé mířící do Jedličkova ústavu. Podle vyhlášky totiž musí být stavba bezbariérová. „Naši klienti se v současné době dostávají na zastávky autobusů do centra města obtížně, protože musí přejít frekventovanou silnici,“ vysvětlil ředitel Jedličkova ústavu Vladimír Ptáček.

Senioři dohlížející na přechody u škol.
V Liberci dnes začali na přechody u škol dohlížet senioři

Zhořelecká je prvním ze sedmi míst, kde by k úpravám zvyšující bezpečnost mělo postupně dojít. „Lokality byly vybírány s ohledem na sčítání dopravy 2010. Například ulice Zhořelecká vykazovala již tehdy průjezd 8 tisíc vozidel za 24 hodin,“ sdělil David Novotný, vedoucí odboru správy veřejného majetku Magistrátu města Liberce. Mezi další místa, kterých se řízení bude týkat, patří ulice Horská, Žižkovo náměstí, Kubelíkova, Uralská, Průmyslová, Husova – Hrubínova – Svobody, Kunratická, Horákové – Čechova – U Potůčku. Jak podotkla Kodymová, někde si na opravy počkají delší dobu, protože stavební firmy nemají dostatek pracovních sil.

CHYBÍ NASVÍCENÍ

Podle dopravního experta Romana Budského by rekonstrukci potřebovaly i další liberecké přechody. „Například přechod k hlavnímu vchodu nemocnice je v pořádku, ale na druhé straně směrem k poliklinice je to tragédie. Není nasvícený, v přítmí ho přehlédnete, protijedoucí auta vás oslní,“ poznamenal Budský, který se stavem silnic v Liberci vyjadřuje nespojenost už delší dobu.

REFLEXNÍ pásky se dají umístit i na kočárky. Mladá maminka u OC Forum to zjišťuje u členek Týmu silniční bezpečnosti.
Chodci, nemáte pásku? Zaplatíte pokutu až dva tisíce korun

Jak připomněl náměstek primátora Tomáš Kysela, radnice slibuje, že po letošním létě plném uzavírek, budou o dopravních omezeních včas informovat. Opravy v rámci projektu Zvýšení bezpečnosti dopravy v Liberci – 7 lokalit jsou vyčísleny na 36 milionů korun a financovány budou převážně z dotací.