„Dřív byla návštěva kina společenským večerem. Dnes nejde o nic jiného než o konzum, po němž zůstávají v sále hory odpadků,“ vyjádřil bývalý šéf libereckých kin Karel Mužák rozdíl mezi malým biografem a multiplexem.

Ze sedmi kin, které ve městě promítaly ještě na přelomu osmdesátých a devadesátých let, zůstaly na počátku nového tisíciletí dvě – Varšava a Lípa. Varšava skončila před třemi lety. Nyní zavřela také Lípa, v níž sídlil Filmový klub.

Na vině jsou, jak jinak, ekonomické důvody. A to i přesto, že soukromému majiteli budovy platilo kino jen symbolický nájem, a že město provoz biografu dotovalo, podle Karla Mužáka průměrně sumou 300 tisíc korun. „Lípa nehraje od ledna. S majitelem domu máme ale smlouvu, že zde bude kino do konce roku 2013,“ upřesnil náměstek Kamil Jan Svoboda (LO).

Protože má město smlouvu s majitelem budovy na provozování kina, ještě podle náměstka Svobody nejde o definitivní konec Lípy.

„Rádi bychom v Lípě promítání udrželi. Se společností, která zde doposud promítala, bude ukončena smlouva. Pak budeme hledat způsob, jak to udělat, aby kino hrálo dál,“ upřesnil Kamil Jan Svoboda.

Diváci, kteří někdejší rozkvět malých kin v Liberci pamatují, tomu ale nevěří. „Za poslední tři roky jsem byl v Lípě dvakrát. V hledišti nás sedělo pár, možná patnáct. Zažil jsem také to, že promítání bylo zrušeno, protože nepřišlo dost lidí. Bez diváků asi nemá smysl Lípu držet. Navíc když stojí pár metrů od multikina. Ale je jí velká škoda,“ podotkl Miloš Krčmář z Liberce.

Podle Karla Mužáka dnes všechno ztroskotá na penězích a malá kina nemohou v pohodlí a digitalizaci konkurovat multiplexům. „Multikinům přeju škodolibě to, co potkalo nás. Nejdřív vytlačily nás, pak se při boji o každého diváka začnou likvidovat navzájem,“dodal Mužák.