Do několika týdnů po zápisu se vloni všichni rodiče libereckých předškoláků dozvěděli, jestli jejich potomek bude skutečně chodit do mateřinky, na kterou jej zapsali. Letos budou někteří z těch, jejichž dítě bylo třeba odmítnuto, čekat v nejistotě i několik měsíců. A to do doby, než místo v jejich školce uvolní ten šťastnější rodič, jehož dítě bylo přijato na více školek, a on se poté rozhodl pro jinou mateřinku. Vedení města totiž opustilo loňský model, kdy rodiče děti do mateřinek zapisovali v jeden den. A vrátilo se ke starému principu.

„Uvítala bych, kdyby zápis na všech školkách proběhl v jeden den. Stává se totiž, že rodiče obejdou víc školek, a když jsou na nich úspěšní, zbytečně několik měsíců zabírají místo a ostatní udržují v nejistotě,“ potvrdila za rodiče pětatřicetiletá Monika z Liberce, která před dvěma roky nejistotu, o které mluví, zažila. „Je to potom chaos,“ dodala mladá žena.

Podle náměstka pro školství a kulturu Jiřího Šolce (Liberec občanům) se město vrátilo ke starému modelu zápisů právě kvůli tomu, že jej někteří rodiče prošvihli a přišli tak o šanci své dítě někam umístit. „Pro rodiče to bylo stresující, když zápis nestihli. Proto jsme od zápisu ve stejný den na všech mateřinkách upustili,“ zdůraznil Jiří Šolc. „Takhle si ředitelky školek samy určí, kdy jim zápis vyhovuje,“ doplnil.

Jak řekla další maminka, Jarmila Levko, sama neměla před pár lety žádný problém s umístěním svých dětí, a to i přesto, že jsou to dvojčata.
„Nevím, který systém je lepší, jestli ten loňský nebo letošní. Tento rok, když rodiče své dítě přihlásí na víc školek najednou, mají tak aspoň větší šanci, že se někam jejich potomek dostane. Všem radím, aby si školku dopředu prošli, popovídali si s ředitelkou a zjistili třeba od známých, jakou má mateřinka pověst,“ podotkla Jarmila Levko.

Město Liberec bude mít letos dohromady 3145 předškoláků. Jim městské školky nabídnou 2934 míst. „Dalších 242 dětí se vejde do soukromých školek. Nemělo by se tedy stát, že by se některým rodičům nepodařilo svého potomka umístit,“ upřesnil náměstek Jiří Šolc. Zápisy pořádají školky od března do května, s výjimkou MŠ Matoušova, která otevírá dvě speciální třídy. Další výjimkou je nově vybudovaná MŠ Gagarinova, kam začnou děti chodit už od 15. února. Sem se vejde až 120 dětí, po zvýšení kapacity až 140.

„Teď rozdávám rodičům přihlášky. Hodně lidí telefonuje, takže nemám strach, že bychom školku nezaplnili. Zájemci musejí splnit dvě kritéria. Dítě musí mít věk od tří let a rodiče trvalé bydliště v Liberci,“ řekla ředitelka Eva Cvrčková. Přihlášku na Gagarinovu si mohou rodiče podat do 26. ledna.