Jedno z děl výtvarnice Michaely Spružinové.Zdroj: Michaela Spružinová / Facebook Kino Varšava

Ve vitrínách kina Varšava byla ještě včera vystavena díla výtvarnice Michaely Spružinové, která explicitně, i když stylizovaně, zobrazují mužské genitálie. Jak dlouho budou na fasádě budovy k vidění, není jisté. V reakci na podnět obyvatelky Liberce totiž město žádá, aby byla výstava stažena. „Zaslali jsme výzvu, která ale nenařizuje odstranění výstavy, jen doporučila přemístění na jiné místo nebo do interiéru budovy. Šlo tedy spíše o apel na etiku a vhodnost umístění,“ vysvětlila mluvčí radnice Jana Kodymová.

JEN PARODIE

„Ohlasy nás překvapily. Není tam nic reálného. Je to jen skica pánského přirození. Nevidíme v tom nic pobuřujícího,“ sdělila Leona Nesvadbová z pořádající galerie Ahoj Nazdar Čau. Podle vyjádření galerie je nová výstava nazvaná Herpés parodií na značku Hermés a její způsob prezentace výrobků ve výlohách obchodů. „Jde o nákladné instalace slavných umělců, v nichž je zakomponován produkt firmy v hávu nejsoučasnější tematiky,“ vysvětluje na svých stránkách galerie.

Jedno z děl výtvarnice Michaely Spružinové.Zdroj: Michaela Spružinová / Facebook Kino Varšava

Řada obyvatel Liberce má však s výstavou problém především kvůli nedaleké základní umělecké škole, kam denně míří stovky dětí. „Je to dost nevkusné. Chodím okolo s malou dcerou do ZUŠ, nepřijde mi to jako úplně vhodný prostor,“ okomentovala Jana Petříčková z Liberce. Jiní výstavu obhajují s tím, že děti vyrůstají obklopené pornografií. „Daleko horší jsou reklamy v TV na prostanely a intimní gely, vložky, tampony, erekce a dětské léky a proč to nikdo nenařizuje stáhnout, když na to kouká desetitisíce dětí,“ vyjádřila se na sociálních sítích například Jitka Mrázková.

Případ budeme dále sledovat.