V tuhle chvíli už fotbalisté TJ Spartak Chrastava určitě slaví, jednání zastupitelstva ale nebylo úplně hladké. Před budovou radnice dokonce hlídkovala městská policie, protože se očekával příliv fanoušků TJ Spartak, kteří v předchozích dnech hlasitě kritizovali ty zastupitele, kteří pro podporu fotbalistů při prvním hlasování nebyli. Na předchozím mimořádném zastupitelstvu 1. června se totiž čtyři zastupitelé hlasování zdrželi a šest jich na jednání ani nedorazilo. Návrh proto neprošel.

Teď hlasovali zastupitelé o penězích pro fotbalisty znovu. „Došlo k tomu, že se změnil losovací aktiv, posunulo se datum, dokdy se dá do divize přihlásit. Původně to mělo být do 4. června, proto se také svolávalo mimořádné zastupitelstvo. Když návrh neprošel, mysleli jsme, že už nemáme šanci. Teď se termín posunul na 25. 6. do 12 hodin," vysvětluje hráč TJ Spartak a zastupitel Petr Rozmajzl ml. proč se věc vrátila znovu do hry.

Není tu jen fotbal

Fotbalisté po radnici žádali půl milionu korun na každou sezónu, po kterou budou divizi hrát. Ne všem zastupitelům se ale tato částka zamlouvala.

„Minule jsme tady řešili, že kvůli výpadku při výběru daní si město bude muset vzít asi úvěr, aby dostálo svým závazkům. Nejsem proti podpoře Spartaku, ale půl milionu je hodně," uvedl Lambert Medřický (ODS). „Celý ten postup mi přijde nekoncepční a chaotický," podpořil ho i Miroslav Balcar (SLK). Největší debata se pak rozproudila nad tím, kolik se v porovnání s fotbalisty přispívá ostatním sportovním oddílům v Chrastavě.

„Je tu víc sportovních oddílů a všechny mají veliké náklady. Máme tu špičkové zápasníky, kolisty, stolní tenisty nebo orientační běžce, kteří jsou v první lize. Jezdí po celé republice a také si náklady na dopravu hradí sami," uvedl zastupitel Ivan Vydra (ODS) v reakci na rozpočet fotbalistů, že na dopravu na zápasy v divizi budou potřebovat 300 tisíc korun.

Emotivní náboj pak mělo vystoupení fanouška Spartaku Josefa Jurka. „Fotbal je něco úplně jiného než běhat s baterkou po lese," hřímal na zastupitele. „Abyste jednou nelitovali toho, že dotaci neodsouhlasíte. Taková šance na postup do divize se už nemusí nikdy opakovat. Ti kluci si to zaslouží, makají a nikdy nechodilo v Chrastavě na fotbal 400 lidí jako teď."

„Divize se v Chrastavě nikdy nehrála, je to pro nás čest," vysvětluje trenér Josef Petřík. „V Libereckém okrese ji nehraje nikdo, nejbližší je pak Nový Bor." Náklady na účast v divizi vyčíslil TJ Spartak na jeden milion Kč. Po radnici chtěl polovinu.

Rozhodne Jablonec

Zastupitelé se ale nemohli dlouho rozhodnout. Padl dokonce protinávrh, aby se Spartaku dalo jen 150 000 Kč. Tato částka by ale podle Rozmajzla nic nevyřešila. Zastupitelé proto nakonec ze sálu odešli a rokovali za zavřenými dveřmi při takzvaném dohadovacím řízení, které trvalo téměř hodinu. Jeho výsledkem pak bylo, že město fotbalisty v letošní sezóně podpoří nad rámec běžných dotací, avšak částkou nižší o 100 000 Kč, než jakou Spartak žádal. Namísto půl milionu tak dostanou čtyři sta tisíc. „Ta částka je vázána pouze na účast v divizi a Spartak bude muset prokázat veškeré náklady. Pokud se do divize nedostane, žádné peníze navíc se mu vyplácet nebudou," řekl starosta Chrastavy Michael Canov.

Postup do divizi totiž není pro Chrastavu stoprocentní. Spartak je až na druhém místě, před ním jsou hráči Jablonce nad Jizerou. Záleží tedy na nich, zda svoji účast v divizi do čtvrtka potvrdí nebo ne.

„Informace z Jablonce jsou dost protichůdné, prý zvažují, že divizi hrát nebudou, ale zatím na tom seznamu jsou," komentuje Canov. Vše bude jasné až ve čtvrtek odpoledne.