Současné horké dny mohou překvapivě někomu i přijít vhod. A nejenom milovníkům veder. Třeba i Oldřichovským, kterým se momentálně ulevilo. Při teplotách přesahujících třicet stupňů Celsia se totiž moc nechce inline bruslařům a cyklistům vyrážet za sportem.
Na obvykle frekventovanou cyklostezku a inline dráhu v jednom, která obcí vede, se tak vydávají až navečer, nebo vůbec. Rázem se komunikace stala bezpečnější a klidnější. Ovšem vzhledem k prázdninovému období si klidu pravděpodobně užijí jen do prvního ochlazení.
A nebezpečí nevnímají jen lidé z Oldřichova. „Nemyslím si, že inline dráha vedená po silnici, kde běžně jezdí auta, je šťastným řešením. Sám bruslím a spolu se mnou i můj sedmiletý syn, a jsem si vědom, že se mám chovat i na bruslích jako chodec, ale bohužel většina bruslařů se tak nechová,“ míní Jan Veslař.
Jak sám dodává, všímá si, že pravidla, která platí v obytné zóně, jak je oblast s cyklostezkou značená, většina řidičů dodržuje. Tedy jezdí maximálně dvacetikilometrovou rychlostí, předpokládají, že by si na silnici mohly hrát děti.
Méně ohleduplní však jsou bruslaři. „Klidně si to valí uprostřed cesty, ačkoliv by měli jet po levé straně. Na dráze existuje minimálně jedna natolik nepřehledná zatáčka, že řidič nemá šanci za ni vidět. Ať pojede pomalu, jak chce, stejně do něj může bruslař narazit. A ačkoliv to bude jeho vina, chudák řidič, na jehož kapotě nebo pod koly bruslař skončí,“ říká Veslař.
Na problém jsme již před časem v Libereckém deníku upozorňovali. Na odbor dopravy libereckého magistrátu se však zatím žádné stížnosti nedostaly. „Informace o jakýchkoliv problémech na oldřichovské cyklostezce slyším poprvé. Dokonce když se řešila dopravní situace v celém Oldřichově, cyklostezka také přišla na přetřes, ale od nikoho jsem neslyšel, že by místní považovali dráhu za nebezpečnou,“ uvádí Pavel Rychetský, šéf odboru dopravy libereckého magistrátu, do jehož kompetencí komunikace spadá.
Jak dodává, pokud by nějaký podnět dostal, samozřejmě by se tím jeho odbor zabýval a mohlo by se najít i nějaké řešení. „Ne na všechno se však řešení najde. Pokud se někdo chová bezohledně a uzurpátorsky, pak musí na řadu přijít jedině represe, která by na něj zabrala,“ dodává Rychetský. Míní tím především činnost policie, která by na místě mohla pokutovat.
Takovou možnost před časem zmínil i oldřichovský starosta Jaromír Tichý. „Původně jsme se obávali, že bude docházet ke kolizím vozů. Tak tomu není a skutečně největší nebezpečí momentálně představují bruslaři, zejména pak ti s hůlkami,“ je si situace vědom Jaromír Tichý.
Jak doplnil, jediné, co jim momentálně zbývá, je doufat, že bruslaři si uvědomí, že jsou povinni dodržovat pravidla silničního provozu coby chodci a budou se chovat zodpovědně a ohleduplně,“ doplnil oldřichovský starosta. Jak poznamenal, jinak by se do budoucna mohlo stát, že bude obec skutečně nucena požádat o pomoc státní polici, aby na silnici hlídkovala.
„Naši dopravní policisté jsou ve spojení se starosty jednotlivých obcí a pokud by z jejich strany vzešla připomínka k dopravní situaci, samozřejmě mohou takovou akci provést,“ potvrdila možnost policejní akce Vlasta Suchánková, tisková mluvčí krajské policie.
Jak doplnila, bezohledný bruslař, kterému například musí uskakovat chodec, může dostat na místě od policistů až dvoutisícovou pokutu. Pokud ji odmítne zaplatit, celá záležitost bude postoupena do správního řízení.