Zastoupení zajišťuje Euroregion Nisa a zástupce do Bruselu jezdí jen na dohodnuté schůzky. Díky tomu se roční náklady snížily z 2,5 milionu na 700.000 korun. ČTK to řekl hejtman Martin Půta (STAN).

„Nějaký kontakt v Bruselu určitě třeba je, protože přeci jen čas od času se některé záležitosti řeší napřímo, ale nemyslím si, že je třeba tam mít člověka v kanceláři na plný úvazek," uvedl hejtman. Půta bezprostředně po svém nástupu do čela Libereckého kraje navrhoval svým kolegům 
z Královéhradeckého a Pardubického kraje zřízení společného zastoupení pro NUTS Severovýchod.

„Měli jsme stejný názor 
s pardubickým hejtmanem, ale Královéhradecký kraj měl v té době platnou smlouvu na své zastoupení, a nemohl ji vypovědět," řekl Půta. Ze záměru tak zatím sešlo.

Liberecký hejtman ale věří tomu, že se všechny české kraje jednoho dne dohodnou na společném zastoupení v Bruselu, které by fungovalo pro všechny. „Když se sečtou částky, kolik dnes kraje samostatná zastoupení stojí, tak by to možná vydalo na dva nebo tři pracovníky, kteří by tam mohli být na stálo nebo se nějakým způsobem střídat," řekl. Společné zastoupení je podle něj pravidelně tématem na jednání Asociace krajů ČR.

Zastoupení v Bruselu má Liberecký kraj od podzimu 2005. Zajišťuje důležitou komunikaci s komisí, s Evropským parlamentem a s dalšími institucemi, které v Bruselu přímo sídlí.

„Při evropské olympiádě mládeže v roce 2011 se i díky zastoupení podařilo získat dva miliony eur (55 milionů Kč) jako přímou dotaci z rozpočtu Evropské unie. Také po povodních v rámci vyjednávání peněz z evropského Fondu solidarity bylo velice užitečné, že Liberecký kraj má v Bruselu své zastoupení a přímé kontakty," dodal hejtman.

„Zastoupení zajišťuje Euroregion Nisa a zástupce do Bruselu jezdí jen na dohodnuté schůzky. Díky tomu se roční náklady snížily z 2,5 milionu na 700.000 korun." Martin Půta, hejtman LK