Kdo je aktivní, brigádu si jistě najde. Na tom se shodnou agentury, zaměstnavatelé i studenti. Ti se mohou spolehnout buď na sebe, pomoc rodičů a příbuzných, nebo na pracovní agenturu.
Menší obchody většinou chtějí i menší počet brigádníků a spolupráce s agenturou se jim nevyplatí. Sám si brigádnice našel například Břetislav Miklas do svého obchodu Naturhouse se zdravou výživou.
„Mám tady dvě slečny na dlouhodobější spolupráci, už ví co a jak a můžou se i lecčemu přiučit,“ uvedl. Na pracovní agenturu se nespoléhá. „Myslím, že kdo práci chce, ten ji najde a i já si raději vezmu někoho, kdo se umí postarat,“ dodal Miklas.
Pracovní agentura: buďte aktivní
Pokud si student sám brigádu nenajde, obrací se na pracovní agenturu. Obojí zkušenost má osmnáctiletý Roman. „Loni jsem si našel brigádu v obchodu s počítačovými hrami. Byl jsem tam celý měsíc a byla to paráda.“ Obchod mezitím uzavřeli a teď se musí spolehnout na agenturu. Práce není moc. „Většinou tak na dva, nebo tři dny,“ dodal. Jeho slova potvrzuje i zástupce agentury Jobstudent Marek Peřina.
„Zaměstnavatelé většinou chtějí, aby se tam studenti střídali po několika dnech, Jsou ale i takoví, kteří chtějí jednoho brigádníka na celý měsíc,“ sdělil. I v rychlém střídání brigádníků vidí výhodu. „Dostane se na větší počet zájemců,“ vysvětlil.
I když je v létě zájem o brigádu několikanásobně vyšší než během roku, na většinu se dostane. „Je potřeba nebýt líný, chodit k nám častěji anebo telefonovat,“ dodal Peřina. Kdo shání práci přes agenturu, většinou dostane práci v průmyslové zóně, nebo v obchodních řetězcích. S těmi mají agentury smlouvy a jiné zájemce nepřijmou. Kdo shání práci sám, musí obejít různé firmy, nebo obchody v nákupních centrech. Sice více investuje, ale může natrefit na práci, která ho bude bavit.
Brigáda v zahraničí
Oblíbené jsou v současnosti i brigády v zahraničí. Student může vycestovat na vlastní pěst, nebo se svěřit do rukou agentuře, která se o něj postará. „Zájemci zajistíme práci a ubytování v místě, které si vybere. Vydělá si asi třikrát víc než doma,“ popisuje základní nabídku manažerka agentury Student Agency Leona Jelínková.
Velký zájem je o práci v USA, Velké Británii, ale i ve Španělsku nebo Portugalsku. Nejčastěji si lidé vydělávají jako obsluha v barech, na recepcích hotelů, nebo sběrem ovoce a dalšími zemědělskými pracemi. Větší šanci budou mít studenti v srpnu, kdy opadne hlavní zájem o brigády.