Podnik má problémy delší dobu, na konci dubna omezil práce na rekonstrukci přehrady Harcov v Liberci, kde je subdodavatelem, o pár dní později stáhla firma dělníky i techniku z rekonstrukce krajské silnice v Rokytnici nad Jizerou na Semilsku.

"Dlužník konstatuje, že se v tento okamžik nachází v úpadku ve formě druhotné platební neschopnosti a předlužení, neboť jeho splatné závazky převyšují hodnotu jeho jmění," uvedl jednatel v návrhu. Aktuálně není podle něj firma schopna dostát závazkům vůči věřitelům, na účtech má jen necelých 380 tisíc korun. BREX, který zaměstnává 77 lidí, sice disponuje také hmotným majetkem ve výši zhruba 73,5 milionu korun a pohledávkami bezmála 93,5 milionu korun, ani to ale nestačí k úhradě závazků.

Založení komunitní zahrady v projektu rodinného bydlení Zahrada Gallas v Liberci
Bývalý brownfield přivítá obyvatele na podzim. Vznikly základy komunitní zahrady

Do problému se podle jednatele dostal BREX už koncem loňského roku, když se mu nedařilo snižovat objem nedokončené výroby, v důsledku klimatických podmínek došlo k přerušení prací na řadě zakázek. Aktuálně firma odhaduje, že v nedokončené a nevyfakturované výrobě zůstávají práce za 30 až 40 milionů korun. Situaci ještě na konci dubna zhoršil požadavek Raiffeisenbank, aby firma splatila kontokorentní a revolvingový úvěr, potřebných více než 37 milionů korun ale BREX nemá. I další věřitelé teď mohou své pohledávky přihlásit v insolvenčním řízení.

BREX v minulých dnech odstoupil od krajské zakázky na rekonstrukci kulturního centra v Lidových sadech v Liberci, tam už kraj vybral jiného dodavatele. BREX je ale dodavatelem i na dalších krajských projektech, které jsou teď ohroženy. "Budeme volit rozdílné přístupy podle toho, v jaké fázi realizace jsou ty projekty. Tam, kde jsme těsně před dokončením, budeme dělat všechno pro to, abychom to dokončili," řekl v reakci hejtman Martin Půta.

Mezi nebezpečné výrobky patří i mořská panna Dongs, NO.: 8655R-6R.
Překročený limit ftalátů odhalila kontrola libereckých hygieniků u panenek

Firma kromě jiného pracuje na centru odborného vzdělávání, které bude zaměřené na zdravotnictví a sociální obory na zdravotní škole v Turnově na Semilsku. Projekt za 58 milionů korun je před dokončením. "Tam bychom rádi 2. září 2024 zahájili školní rok bez nějakých problémů. Chceme to dokončit i za cenu, že si ty nedodělané práce objednáme u někoho jiného, a vzniklé škody pak budeme uplatňovat v insolvenčním řízení," dodal liberecký hejtman.

Mohlo by vás zajímat: Jak se žije vozíčkářům v Liberci? Bariéry se daří překonávat, vzniká i audit

Zdroj: Jiří Louda