Prvním veřejným promítáním otevřeli 16. prosince nové multifunkční centrum v Hrádku nad Nisou. Takzvaná Brána Trojzemí nabídne muzeum, informační centrum pro turisty a moderní kino, které umí promítat i ve 3D.

Oprava historické budovy a budování přístavby v jeho dvoře trvala téměř dva roky a stála bezmála dva miliony eur, z čehož milion a půl platila Evropská unie. Kino nabídne místa pro 61 lidí, v prostorách centra bude od ledna možné pořádat kulturní akce.

„Jsem přesvědčený, že kino si své diváky najde,“ řekl hrádecký starosta Martin Půta. „Technicky je srovnatelné s velkými kiny v Liberci, je jen menší. Provoz většího by se nevyplatil,“ dodal. Původní kino s 250 sedadly od roku 1999 nefunguje. „Za největší přínos ale jednoznačně považuji muzeum,“ řekl starosta Půta. „Myslím, že jsme splatili takový historický dluh. Původní muzeum totiž v šedesátých letech zaniklo a bylo ostudně odvezeno někam na skládku,“ dodal.

Výstavní prostory zatím plní výstava o přírodě Lužických hor, během příštího roku ji ale nahradí expozice o hrádeckých archeologických výzkumech a historii regionu. K vidění tak bude v jednom ze dvou sklepů i takzvaný hrádecký upír. Stará kamenná zeď, která ukazuje nejstarší stavební fázi domu, je v jedné z místností zachována a vlastně sama tvoří jeden velký exponát.

„Centrum se stane i místem, odkud budeme koordinovat muzea v regionu,“ řekl ředitel Brány Trojzemí Vít Štrupl. „Ve třetím patře je sál pro třicet lidí, kde se mohou scházet spolky. Vstupní chodbou se pak dostaneme na malou zahrádku s fontánou,“ popsal. V celém objektu lze chytit wi–fi internet, sál v přízemí nabídne i projektor a možnost zapojení notebooku. Centrum se podle všeho stane novým kulturním srdcem Hrádku nad Nisou. Vstupenky do kina je možné pořídit i přes internet.