Zjistilo se, že nehospodárné nakládání s dotacemi, kvůli kterému s ním nedávno ukončil kraj spolupráci, bylo nejspíš úmyslným jednáním několika jedinců, kteří tímto způsobem sdružení doslova tunelovali.

Platy 50 tisíc

„V papírech bylo, že svým zaměstnancům vypláceli mzdu ve výši 50 000 korun měsíčně. To je velmi nadstandardní odměna, v téhle branži se pohybuje běžně mezi 15 a 20 000 korunami. Máme také signály, že tolik peněz terénní pracovníci ale nedostávali,“ uvedl krajský radní pro sociální věci Pavel Petráček (ČSSD).

Přemrštěné byly také náklady na pronájem aut, která si sdružení půjčovalo. Podle Petráčka stál jeden vůz 50 000 korun měsíčně. Peníze navíc šly do kapsy členovi sdružení, který půjčovnu aut provozoval, dotační peníze tak vlastně platil sám sobě. Lží se ukázalo být také vyúčtovaných 24 000 korun za roční pronájem komunitního centra v Tanvaldu. Za pronájem platilo LRS jen 1 000 korun.

Podvody odhalily kontroly ministerstva práce a sociálních věcí. Věc už šetří policie, zatím však nikoho neobvinila. Kraj s žalobou vyčkává na únor, kdy má LRS vyčerpanou část dotace vrátit. „Smlouva je takhle postavená. 26 milionů nám musejí vrátit. Pak zvážíme další kroky,“ dodává Petráček.

Hledají náhradu

Ukončení spolupráce s LRS vedlo k omezení poskytování služeb terénních programů a nízkoprahových center. Liberecký kraj schválil vypsání výběrových řízení na nové poskytovatele těchto služeb. Nově vybraný uchazeč má být znám do března, kdy má začít pracovat. Vyjádření LRS se naší redakci nepodařilo získat. Jeho ředitel Miroslav Kotlár nezvedal mobilní telefon.

Do problematiky je ale zasvěcen Dušan Kotlár, (s Miroslavem Kotlárem nemá nic společného, pozn. red). pedagog a muzikant. Ten poukázal na to, že by bylo chybou připisovat vinu na podvodech pouze Romům, neboť ve sdružení pracovala a na nehospodárném nakládání se podílela i řada lidí z takzvané bílé majority. „V novinách je zmíněn pouze Miroslav Kotlár ml., Češi nikoliv. Špína ale padá i na mě, jelikož jsem také Kotlár, i když mám odlišné názory a své rodné číslo,“ posteskl si.

Na podivné praktiky LRS prý poukazoval již dlouho a nebyl vyslyšen. „Od začátku jsem byl velkým kritikem LRS, poukazoval jsem na propojení magistrátu, kraje, Rady vlády, Ministerstva školství a dalších s touto organizací. Devět let jsem raději dělal zadarmo a bránil se osobám do zmiňované organizace zapojených,“ sdělil Deníku Dušan Kotlár.