Jako jediný Čech se dostal do první desítky rekordmanů s nevětším počtem rekordů. Zdeněk Bradáč jich v současnosti drží deset a v žebříčku tak obsadil deváté místo.

Dvaadvacetiletý kouzelník je v Česku známý především díky svým neuvěřitelným výkonům v žonglování, karetní manipulaci a eskapologii (únicích). Podle Guinnessovy knihy je nejrychlejším světový snímačem karet a nejrychlejším eskapologem všech dob.

Jeho poslední kousek ho definitivně zařadil mezi světové iluzionisty a žongléry, a to když minulý měsíc v jabloneckém bazénu dokázal uniknout ze tří párů pout pod vodou v čase 38.69 sekundy. Překonal tak světový rekord, který dlouho před ním držel americký kouzelník Matt The Knife.

Zdeněk Bradáč je ze všech rekordmanů uvedených v první světové desítce nejmladší. I kvůli tomu mají teď před ním jeho podstatně starší kolegové (nejstaršímu je 55 let) náskok, který ale Zdeněk významně snižuje. A že se mají svých pozic obávat, Zdeněk v poslední době neustále dokazuje. Již brzy se chystá překonat několik nových rekordů, které budou mnohem obtížnější než ty předchozí.

O úspěších Zdeňka Bradáče si můžete přečíst také ve třetím vydání České knihy rekordů.

Zdeněk Bradáč: Překvapuje mě, kolik rekordů se dá vůbec udělat

Držíte již rekordy v žonglování, karetní manipulaci a eskapologii, chcete se zaměřit také na jiné disciplíny?
V zásadě bych se rád držel těchto kategorií, jelikož vychází z toho čím se momentálně živím. Nerad bych dělal rekordy typu 'Nejvíce melounů rozbitých hlavou za jednu minutu', ale je pravda, že připravuji jeden rekord z úplně jiné kategorie.

Prozradíte, jaké nové rekordy v současnosti připravujete?
Ano, například rekord na žonglování pod vodou se 4 míčky, nejrychlejší únik ze svěrací kazajky, nejdelší výdrž v nepřetržitém žonglování, nejvíce úniků z pout za 24 hodin, nejdelší výdrž v žonglování a několik dalších.

Vymýšlíte nyní nějaké vlastní rekordy nebo chcete "pouze" vylepšovat časy?
Nejvíce mě baví, když můžu překonat rekord, který již někdo aktuálně drží. Překonal jsem už tak několik kouzelníků a žonglérů. Bylo i pár rekordů, které jsem vytvořil jako první a to se bude brzy opakovat.

V Guinnessově databázi jsem našel tolik rekordů, že nemám ani žádný námět na něco nového. Naopak, byl jsem překvapen kolik rekordů se vlastně vůbec dá udělat. Třeba i jen v karetním gryfu, který znám několik let. Rozhodně bych, ale rád vylepšil i rekordy, které nyní držím já sám.

Co potřebuje člověk k tomu, aby překonával rekordy?
Především velkou chuť, houževnatost a trpělivost. Také je důležité vycházet z něčeho čemu se člověk déle věnuje. V mém případě je to třeba žonglování či eskapologie. Trénink je tak značně ulehčen. Většinou dobře odhadnu své limity a rekordy překonám, pár už jsem jich ale musel vyloučit. Rád vzpomínám na začátky jak mi lidi říkali "To je nemožné, to nemůžeš nikdy zlomit" apodobně. O pár týdnů později už mi jen gratulují k novému úspěchu.

Jak se vlastně mladý člověk jako vy stane úspěšným rekordmanem?
Než jsem vytvořil svůj první Guinnessův světový rekord, říkal jsem si, že budu rád, když udělám jeden či dva rekordy. Hned při prvním zápisu jsem zlomil rekordy dva. Pak jsem měl velkou chuť v rekordech pokračovat. Netušil jsem ale co překonat. Z recese jsem dokonce zlomil i rekord na nejvíce vajíček držených v jedné ruce (20).

Říkal jsem si ale, že to není ono. Mám radost z rekordů, které vychází z toho, čemu se věnuji nebo jsou hodně extrémní a jsou tak referencí pro to, čím se živím. Naštěstí Guinnessův tým upravil svůj web a nyní se na něm dají snadněji objevit nové rekordy. Mám připraveno 25 rekordů, které splňují oba mé požadavky, kvalitu, ale i kvantitu.

Zápisy v knize rekordů vás ale neuživí, čím si vyděláváte?
I když rekordy mohou být i lukrativní, v současnosti se živím především jako kouzelník. Věnuji se takzvané mikromagii, tedy magii s kartami a drobnými předměty. Lidé mají možnost vidět věci z neprostřední blízkosti a někdy mohou být ohromení více než z velké iluze. Já chci být ale komplexní a proto připravuji i iluze. Také brzy vyrazím do ulic Liberce a Jablonce s filmovým štábem a budeme natáčet iluze a kouzla přímo mezi lidmi.