Část země zasáhly silné bouřky už ve středu 19. června. Nejhorší byla situace v Moravskoslezském kraji. V pátek 21. června bude v Česku vrcholit příliv tropického vzduchu, při kterém denní maxima překročí 31 stupňů.

Na západě a severozápadě Čech bude o něco méně, uvedli meteorologové. Vedro podle nich ukončí studená fronta a s ní spojené bouřky. Nejdříve se bouřky objeví na západě Čech, poté budou vznikat na ostatním území Čech.

„Odpoledne bude iniciace bouřek poněkud složitější, nicméně před frontou by se v Čechách vytvořit jedna, nebo více supercelárních bouří, doprovázených velkými kroupami, nebezpečnými nárazy větru a intenzivními, krátkodobými srážkami.

Večer v souvislosti s příchodem fronty se pak modely překvapivě dobře shodují, že naše území zasáhne rozsáhlejší bouřkový systém jehož dominantním nebezpečným projevem budou nebezpečné nárazy větru na čele, dále pak lze očekávat intenzivní srážky a kroupy," uvedli meteorologové na sociální síti Facebook.

Upozornění před vysokým nebezpečím velmi silných bouřek platí od pátečních 14:00 do sobotní 01:00 pro všechny kraje s výjimkou Plzeňského a Karlovarského kraje, kde je toto nebezpečí nízké.

Mohlo by vás zajímat: Točenou či kopeček? Víme, kam zajít v Liberci na zmrzlinu i kolik stojí

Zmrzlinářství Leda v Liberci. | Video: Jiří Louda