Na místě zůstal jen rozřezaný kmen a uražené části zděného plotu. Zářit barvami už do ulice nikdy nebude. „Byla to první věc, která mě hned druhý den po bouřce praštila do očí. Zrovna tenhle krásný strom, kolem kterého jsem každý den chodila. Je ho velká škoda,“ povzdechla si Liberečanka Jana Majerová.

Není to zdaleka jediný důsledek běsnění živlu. Zůstaly po něm polámané a vyvrácené stromy v parcích i u domů, poničené cesty, rozbité lampy, vytopené sklepy i zabahněné venkovní i vnitřní části řady dalších domů. Bouře za sebou nechala spoušť nejenom v podobě zmařeného lidského života, ale i na majetku. Její následky dosud nejsou odstraněné a odklízení potrvá ještě nejméně týden. Škody také ještě nejsou všechny sečtené, ale už teď je jasné, že dosáhnou nejméně 15 až 20 milionů korun. Největší část z této sumy nese za sebou krajská metropole.

„Páteční přívalové deště a silný vítr způsobily na majetku města a jeho infrastruktuře škody minimálně za 10 milionů korun. Poničeny jsou především některé úseky silnic, chodníků a propustků,“ potvrdil vedoucí tiskového oddělení libereckého magistrátu Tomáš Tesař. Číslo není konečné, protože i nadále se škody sčítají a zjišťuje se, co vše ještě může být bouří poničené. Chystají se i mimořádné prohlídky vytipovaných mostních konstrukcí, aby se ověřila jejich statika a zjistil aktuální technický stav.

Odnesly to stromy, osvětlení i galerie

Ke škodám za jednotky milionů korun došlo v městských parcích a lesích, kde vítr způsobil pády větví i stromů. V některých lokalitách proto vedení radnice nařídilo zahájit jejich havarijní kácení, které zabere několik dní. „Přesná výše škody na dřevinách a zeleni se nyní stále zjišťuje a bude upřesněna v následujících dnech,“ poznamenal Tesař.

Kvůli prudké změně počasí musela být dočasně omezena městská hromadná doprava. Škody na majetku Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou a veřejném osvětlení nebyly rovněž dosud přesně spočítané. Jasno by mělo být do konce týdne.

Škody sčítají i v dalších organizacích. Voda například poničila zahradu Oblastní galerie v Liberci a společně s bahnem natekla i do sklepních částí interiérů. Výši škod tady ještě stále sčítají. V desítkách tisíc korun se pohybují škody po bouřce v sousedním Severočeském muzeu. „Naštěstí nejsou škody fatální. Máme poškozenou výmalbu pod okny v některých částech muzea, kam natekla voda. Mnohem hůř dopadl muzejní park, zejména je zničená celá cestní síť,“ uvedl ředitel muzea Jiří Křížek. Šrámy utrpěla i skleněná plastika od Jiřího Pačinka, která byla zrovna vystavena před muzeem v rámci akce Crystal Valley Week.

Poničená sklářská díla

Organizátoři akce odhadují, že se škody způsobené řáděním živlu vyšplhají asi ke dvěma stům tisícům korun. „Nejvíc byl zasažený Křišťálový trh před radnicí, kde už měli prodejci nachystané výrobky i stany den předem. Zničeny byly některé výrobky, stany, speciální stroje na předvádění a poničena byla také sklářská pec,“ vyjmenoval za organizátory David Pastva.

Bouřku přežila obrovská kopule s exponáty, která stála na Soukenném náměstí, i třeba obrazovka před radnicí. Štěstí měli také sklenění plameňáci z dílny Jiřího Pačinka, kteří ozdobili libereckou zoologickou zahradu. Bouřky přestáli bez úhony. O něco hůř dopadla samotná zoo, kde museli odklízet popadané stromy a větve. Větší škody na majetku ale nemají.

V holínkách a s hadrem v ruce strávili víkend také zaměstnanci Krajské vědecké knihovny v Liberci. I zde sčítají škody. „V hlavní budově zateklo do výtahu, spoušť byla na chodníku u knihovny. Mnohem hůř je na tom naše pobočka na Králově Háji, kterou jsme museli uzavřít na tak dlouho, dokud se nám nepovede prostory vysušit,“ popsala ředitelka knihovny Dana Petrýdesová.

Voda vytopila mimo jiné i elektrickou rozvodnu plaveckého bazénu, který musel být dočasně uzavřen a teprve v úterý 30. srpna se opět otevřel veřejnosti. Voda natekla i třeba do prostor Svijanské arény v libereckém Sportparku.