„V noci ze čtvrtka na pátek vyjížděly jednotky požární ochrany na území Libereckého kraje k šesti technickým zásahům na popadané stromy. V jednom případě zasahovali hasiči v obci Kravaře část Janovice u dopravní nehody bez zranění,“ uvedli zástupci Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje.

Hlavním rizikem měly podle meteorologů být silné nárazy větru i přes 100 km/h, velké kroupy, které mohly být i kolem 5 a mohly se vyskytovat v případných izolovanějších silných buňkách, supercelách, a intenzivní přívalové srážky. V supercelách nevylučovali ani vznik tornád, ale šance na jejich vznik byla podle výstrahy velmi malá.

Výstraha ale nevyšla tak, jak meteorologové z ČHMÚ očekával. „Analyzujeme příčiny, nicméně hlavním problémem byla asi mocnost zádržné vrstvy, která dovolila spustit konvekci v Bavorsku relativně pozdě. Bohužel iniciace konvekce je při předpovědi bouřek největším oříškem. Navíc chyběla i výraznější podpora střihu větru mezi zemí a 3 km,“ uvedl Český hydrometeorologický ústav.

Kolem půlnoci se silné bouře vyskytovaly v Karlovarském kraji a na Rakovnicku. Provázela je vysoká blesková aktivita. Dále výrazněji zasáhly Domažlicko a Ústecký kraj. Už ve čtvrtek odpoledne dorazily bouřky k našim německým sousedům. Západní Německo se potýkalo se silným řáděním živlu. Severní Porýní-Vestfálsko a Hesensko hlásilo zaplavené sklepy, zatopené silnice a poničené střechy.