V květnu začalo v centru Liberce velké bourání. V ulici U Nisy nedaleko krajského úřadu už k zemi padlo několik objektů. Na jejich místě má už letos v létě začít stavba osmi nových bytových domů. Zájemci o bydlení v centru města se už hlásí, řekl Deníku předseda bytového družstva Sever Petr Černý.

V oblasti mezi ulicemi U Nisy, Kladenská a Tatranská má vzniknout celkem 266 bytů. Projekt podle návrhu architekta Radima Kousala je rozdělený na tři části, každý z nich má jiného investora.

Bytové družstvo Sever připravuje etapu číslo dvě, která zahrnuje tři bytové domy určené k družstevnímu bydlení. „První etapa pak zahrnuje tři domy s byty do vlastnictví, etapa třetí pak dva domy s bydlením pro seniory,“ vyjmenoval předseda bytového družstva Petr Černý. Součástí mají být i kanceláře či místa pro parkování.

Beko Fresh Festival
FOTO: Beko Fresh Festival láká na rozmanitost

„Stavět by se mělo začít v červenci, dokončení předpokládáme na přelomu let 2020 a 2021,“ řekl Černý. Svých budoucích 114 družstevních bytů už SBD Sever nabízí na svém webu, jde o byty s dispozicemi od 1+kk až po 5+kk. „Zájem splňuje naše očekávání, v první vlně máme předrezervaci zhruba na 20 procent bytů,“ popsal Černý. Družstevními byty podle něj společnost cílí jak na ty, kteří nedosáhnou na hypotéku, tedy například na živnostníky nebo mladé rodiny, tak na investory.

Demoliční stroje se pustily například do domu, v němž sídlila asijská restaurace, nebo do budovy, kde své zázemí mělo mimo jiné politické hnutí Změna pro Liberec. Třetí etapě pak ustoupí bývalý klub Bedna, zde se ale s demolicí ještě nezačalo.

Nové byty by měly v Liberci vzniknout také místo nechvalně proslulé jámy na Perštýně, developeři připravují projekty také v lokalitě Papírového náměstí nebo za městem v Kunraticích.

Potřeba bytů souvisí s rozrůstáním města. „V roce 2018 zaznamenalo největší přírůstek obyvatel v kraji město Liberec,“ uvedla statistička Stanislava Riegerová. V krajském městě meziročně přibylo 466 lidí.

Veronika Vaníčková.
Veronika Vaníčková z Liberce se vydala do Santiaga de Compostela